Doğa ve Sağlık Spiritüel

Depresyondan Kurtulmak İçin 4 Basit Yöntem

Depresyon - Kolektif Kozmos
Credit: Instiks

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 15 yaş ve üstü bireylerde %11 oranında depresyon görülmüştür. Peki depresyonun temel belirtileri nelerdir?

  • Düşük mod (Mutsuzluk hissetme)
  • Herhangi bir aktivitiye karşı isteksizlik
  • Yeme alışkanlıklarında değişim
  • Kişinin kendini değersiz hissetmesi ve suçlaması
  • Uyku düzeninde değişiklikler
  • Yorgunluk ve enerji kaybı
  • Konsantrasyonun azalması
  • Ölümle ilgili düşünceler

Eğer bu belirtilerden 5 tanesine 2 haftadır sahipseniz depresyonda olma ihtimaliniz oldukça yüksek.  Depresyon, duygusal ilişkilerimizi, bilişsel sağlığımızı , kariyerimizi , geleceğimizi ve hayatımızın önemli kısımlarını olumsuz yönde etkileyebilecek bir faktör lakin depresyonun etkilerini azaltmamak için hiç bir sebep yok.

Size önereceğim dört basit yöntemle hayatınızı olumlu şekilde yönlendirebilirsiniz:

1) Egzersiz Mutluluk Verir

Yapılan araştırmalara göre egzersiz, beyindeki endorfin ve serotonin seviyesini artırarak stresi ve mutsuzluğu azaltır. Sadece bir kere yapılan yarım saatlik egzersizle bile kendinizi rahatlamış ve mutlu hissedersiniz. Bunun dışında egzersizi tek başınıza yapmaktan ziyade keyif alabileceğiniz bir grupla ve sevdiğiniz bir aktivite (yüzmek,yürüyüş,bisiklete binmek v.b) ile birlikte yapmak sosyal olarak sizi aktif tutar ve motivasyonunuzu yükseltir. Yarım saatlik egzersiz sizi anlık olarak mutlu etmeye yeterlidir , fakat bunun genele yayılmasını istiyorsanız Harvard Bilişsel Sağlık Bültenine kulak vermelisiniz. Uzmanlara göre 2 ay düzenli bir biçimde egzersiz yapmak depresyonun etkilerini azaltır.

2) Yeme Alışkanlıklarınızı Önemseyin

Yeme alışkanlıkları depresyonda olan bir kişi için çok önemlidir. Fulton & Sharma (2012)‘nın yaptığı araştırmaya göre yüksek yağlı diyet programları beyin kimyasında değişime neden olur ve bu depresyona sebebiyet verebilir.

Düşük karbonhidratlı diyet programları da depresyona sebebiyet verebilir, lakin bunu yanlış algılamamak gerek.Yüksek glisemik endeksi olan yiyecekleri ( tatlılar ) tüketmek anlık olarak modumuzu yükseltebilir fakat uzun vadede, kan şekerindeki ani yükselmeden dolayı yorgunluğa ve mutsuzluğa sebep olur, düşük glisemik endeksli yiyecekler ( sebze,meyve,tam tahıllı yiyecekler) ise tam tersine vücudumuz için gerekli olan takviyeyi yapar ve bizi zinde tutar.

Neler yemeliyiz?


Omega 3,çinko,kalsiyum,demir, kompleks b vitaminleri,b12 açısından zengin besinler yemek vücut fonksiyonlarımızı düzenler ve depresyonun etkilerini azaltır.

3) Hayatınızda Meditasyona Yer Ayırın 

Birçoğumuz meditasyonun hayatımıza neler katabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz fakat fizyolojik olarak meditasyon beynimizde nasıl değişiklikler meydana getiriyor?

Amigdala beynimizde korkunun ve stresin açığa çıktığı yerdir meditasyonla birlikte amigdala küçülür bununla birlikte stres, korku azalır. Bunun dışında meditasyon beyinde, empatiyi,duyguları kontrol etme bölgesini,sevgi merkezini değiştirir ve olumlu yönde etkiler. Günde sadece on dakika yapacağınız meditasyon ve nefes egzersizi bile hayat kalitenizi artırır. Meditasyonla birlikte bilişsel ve fizyolojik olarak gelişimler gösteririz, böylelikle depresyona karşı bir savunma sistemi oluşturmuş oluruz.

4) Alkol ve Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun 

Uzun süreli alkol kullanmak, beyin fonksiyonlarınıza zarar verip hormon yapınızı bozabilir. Bağımlılık yapıcı maddeler ise beyinde geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açar ve sizi depresyona sürükler. Bu akışkanlılardan uzak durmak depresyonla savaşmakta çok önemli bir etkendir.

Kaynaklar:


http://bjsm.bmj.com/content/35/2/114.short

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3004979/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1361002/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738337/
Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Yazan: Fzt. Cumhur Görgün

Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Yarı Zamanlı Opera-Şan bölümünde üçüncü sınıf öğrencisiyim. İnsan sağlığına bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşıp kişileri doğru şekilde yönlendirmenin esas olduğuna inanıyorum ve bununla ilgili çalışmalar yapmayı planlıyorum ayrıca organik yaşamla ilgili bir blog yazıyorum. Doğa, insan, sağlık, sanat ve psikoloji en büyük tutkularım olduğu için Kolektif-Kozmos’un bir parçası olmam kaçınılmazdı. Burada olmaktan mutluluk ve heyecan duyuyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.