Doğa ve Sağlık Spiritüel

Daha Yüksek Bir Bilinç ve Zindelik İçin Kullanabileceğiniz 20 Spiritüel Bitki

Spiritüel Bitkiler - Kolektif Kozmos
[Foto 1: bazı özel bitkilerin bize görünenin dışında da faydaları vardır—aynı zamanda enerji düzeyi ve eterik seviyeyi dengelerler. Fotoğraf: Lina Angelov]

İnsanlar yüzyıllardır birtakım cevapları tarlalardaki çay yapraklarında ya da bardaklarına koydukları çaylarda aramaktadır. Tükettiğimiz bitkilerin her zaman spiritüel bir enerjisi olmuştur. Sizi rahatlatıp içinizi ısıtacak bir bardak bitki çayı yaparken aslında kendinize derinlere yolculuk fırsatı tanımış olursunuz. Böylelikle düşünceleriniz huzura bürünür ve iç sesinizi duyabilirsiniz.

Spiritüel Çaylar Yapımı Sanatı

Herkesin sürekli bir yerlere yetişmeye çalıştığı günümüzde pek çok kişi poşet çay tüketiyor. Bu hazır çaylar aslında tatlandırılmış sudan başka bir şey değildir. Güzelce demlenmiş bir çayın iyileştirici tüm etkilerinden faydalanmak istiyorsanız eğer çayınıza özen göstermelisiniz.

Çay en iyi kapalı bir şeyde (çaydanlık ya da ısıyı korumak için ağzı kapatılmış bir fincan gibi) demlenir. Böylelikle aroma havada kaybolmaz ve sıvının kendisi ile temas halinde kalır. Nane çayının o insanı rahatlatan kokusunu bilirsiniz herhalde. İyileştirici etkiye sahip spiritüel bitkilerden yapılan yağlar da havaya aynı şekilde nüfuz eder. Eğer çayınızı bir çaydanlıkta ya da ağzı kapalı bir bardakta demlerseniz buhar yoğunlaşıp tekrar çayınıza karışacaktır.

Tüm özelliklerinden faydalanabilmek için çoğu bitkinin en az beş dakika kaynar suda bekletilmesi gerekir. Dilerseniz daha uzun bekleyebilir, sizi spiritüel anlamda daha bir etkileyecek mükemmel çayı hazırlayabilirsiniz. Genel ölçü, bardak başına ve çaydanlığa birer çay kaşığı bitki şeklindedir. Yani çaydanlığınız iki bardaklık su alıyorsa toplam üç çay kaşığı bitki eklemeniz gerekir.

Çeşitli Ot, Bitki ve Çayların Spiritüel Etkileri

 • Aynısefa

Aynısefa hem içsel iyileştirme güçlerinizi aktive edecek hem de sizi iyileştirecek oldukça güçlü bir spiritüel bitkidir. Aynısefa bitkisinin çayını içtiğinizde tıpkı güçlü bir şifacı gibi dinç durursunuz. Bu çay auranızı onarır ve enerji kalkanı işlevini görür.

Tavsiyemiz:
Buddha Organik Aynısefa Çiçeği Çayı
(LINK)
Temiz ve sağlıklı bir ruhsal etkileşim için ağartılmamış fransız çay poşetlerinde ultra yüksek kalite ve tazeyken toplanmış aynısefa çiçeği çayı.

 • Alman Papatyası

Alman papatyası bolluk çeker. Tadı gayet hoş olan bu spiritüel bitki enerjinizi rahatlatır ve böylece alıcı kanallarınız açılır. Evren ve Tanrı hep sizin iyiliğinizi ister. Eğer işler yolunda gitmiyorsa bunun iki sebebi olabilir: Size gösterilen yoldan sapıp başka bir yöne doğru gitmektesiniz ya da herhangi bir yardım/destek almaya isteksizsiniz. Alman papatyası çayı içtiğinizde kale duvarlarınızı indirip Tanrının ve meleklerinizin sevgisine erişmiş olursunuz.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Alman Papatyası Çayı
(LINK)
Spiritüel çay demlemek için ideal, uygun ve ağartılmamış poşetlerde tıbbi faydaları bulunan ve ilaç yapımında kullanılan alman papatyası çiçeği çayı.

 • Rezene

Tohumlardan yapılan rezene çayı tatlı isteğini azaltır. Enerji anlamında adeta “size sarılıp sırtınızı sıvazlamışçasına” rahatlatır sizi. Bir şifacı ya da okur olarak kendinize zaman ayırmak yerine başkalarına yardım etmeye de odaklanabilirsiniz. Bu iç açan spiritüel bitki çayını içerek arada durup dinlenmenin, bir nefes almanın keyfini çıkarabilirsiniz. Rahatlayın, kendinize biraz zaman ayırın ve hayatın tadını çıkarın.

Tavsiyemiz:
Pukka Üç Çeşit Organik Rezene Çayı
(LINK)
Üç çeşit organik rezene tohum ve yapraklarının bu rahatlatıcı karışımı, lezzetli ve tazeleyici bir çay olarak karşınızda.

 • Zencefil

Zencefil çayı sinir ve öfkenin atılmasında yardımcı olur. Zencefille dargınlık ve kıskançlıklardan kurtulup huzur ve dengeye kavuşun.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Zencefil Çay Poşetleri
(LINK)
Kolay kullanımlı ağartılmamış çay poşetlerinde ultra yüksek kalite organik zencefil çayı. Etkili, lezzetli ve spiritüel olarak aktive edici.

 • Hibiskus

Hibiskus çayının mükemmel bir yakutumsu kırmızı rengi vardır. Hassas noktalarınızı da kabullenmenize yardımcı olur. Unutmayınız ki hassas olmak bir zayıflık değil, kişilik özelliğidir! Etrafınızdaki enerjilerin çabucak farkına vararak artık ne zaman yaşantınıza devam etmeniz gerektiğinizi daha erken bilebileceksiniz. Hibiskus spiritüel bitkisi sizi ve sevdiklerinizi bir araya getirir, geçmişten kalan yaralarınızı iyileştirerek kızgınlıklarınıza elveda demenize yardımcı olur.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Hibiskus Çayı
(LINK)
Toprakta kolayca çözünen ağartılmamış çay poşetlerinde lezzetli, yüksek kaliteli, tıbbi faydaları bulunan organik hibiskus çiçeği çayı.

 • Lavanta

Lavanta, zihnin sakinleştirilip egonun bastırılmasında efsanevi ve tazeleyici bir bitkidir. Durugörü noktası olan üçüncü göz çakrasını açtığından meditasyon öncesinde çok işe yarar. Böylelikle psişik seziler ve içgörü elde edersiniz. Lavanta daha derin bir ruhsal kavrayış sağlar. Bu bitkiyle ruhsal yeteneklerinizi benimsemeye karşı duyduğunuz herhangi bir korkudan arınırsınız.

Tavsiyemiz:

Tao of Tea Organik Lavanta Kurutulmuş Bitki Çayı (LINK)
Tekrar kullanılabilir metal kapta organik, ultra kaliteli, muhteşem kokulu ve spiritüel olarak aktive edici lavanta yaprağı çayı.

 • Limon Otu

Limon otu görece daha az bilinir ve dikkat dağınıklığı ile erteleme hastalığından kurtarır. Eğer yapmanız gereken şeyler varsa ama yapmamak için kendinize birçok bahane sıralıyorsanız tam da ihtiyacınız olan limon otu çayı! Bu çayla amacınız zihninizde tazelenir ve bu sayede işe koyulabilirsiniz. Aynı zamanda elinizdeki işi bitirmenin kendinize ve çevrenizdekilere ne denli faydalı olacağını da size gösterir. Limon otu odağınızı artırarak diğerlerinin sizi işinizden alıkoymasını engeller.

Tavsiyemiz:
Tao of Tea Organik Limon Otu Bitki Çayı
(LINK)
Spiritüel anlamda besleyici ve kokusuyla sizi rahatlatıp baştan çıkaran organik, ultra kaliteli kurutulmuş limon otu çayı.

 • Isırgan Otu

Isırgan otu kedinizi yorgunluktan ölüyormuş gibi hissettiğiniz zamanlarda tam itiyacınız olan şeydir. Bu, vücudunuzu fiziksel anlamda destekleyen oldukça besleyici bir bitkidir. Size enerjik koruma sağlayarak tekrar kendinize gelmenizde yardımcı olur. Vücudunuz ve zihniniz dinlenip resetlendiğinde sorunlarla başa çıkmanın yeni yollarını keşfedebilirsiniz. İpuçlarını okumayı iyi bilin ki yerinizde saymadan ilerleyin.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Isırgan Yaprağı Çayı
(LINK)
En saf ve yüksek kalitede size sunulan güçlü ve lezzetli bir spiritüel karışım: toprakta kolayca çözünen ağartılmamış çay poşetlerinde servis.

 • Nane

Nane bilinen bir bitki olsa da size motivasyon ve ilham verir, ve böylece hayallerinize ulaşmanın yeni ve yaratıcı yollarını bulabilirsiniz. Sakral ve karın boşluğu çakralarını açıp dengeleyerek size öz güven kazandırır.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Nane Çayı
(LINK)
Kimyasal işlem görmemiş çay poşetlerinde tazeleyici ve spiritüel olarak aktive edici bir nane yaprağı karışımı.

 • Gül

Gül, kalbi açan antik ve kutsal bir bitkidir. Gül şefkat, anlayış, iyileş(tir)me ve elbette sevgiyi uyandırır. Bu çayı içerek söylediklerinize çok dikkat etmeye başlarsınız. Ağzınızdan çıkan her sözde bir çeşit sevgi ifadesi bulunmaya başlar. Kurduğunuz tüm iletişimler pozitif ve iyileştirici olur. Dedikodu ya da olumsuzluklara vakit ayıramayacağınızı göreceksiniz. Onun yerine etrafınızdakilere bir ilham kaynağı haline geleceksiniz. Herkes nasıl bu kadar huzurlu olduğunuzu merak edecek ve sonra bu yolda size katılmak isteyecekler.

Tavsiyemiz:
Alteya Organik Gül Goncası Çayı
(LINK)
Güzel ve tekrar kullanılabilir cam bir kavanozda Bulgar gül tohumları: mutluluk ve keyfin doruğu.

 • Biberiye

Biberiye bitkisi çay denilince aklınıza gelen ilk seçenek olmayabilir. Tadını yemeklerden tahmin edebilirsiniz, ama yine de enerjisi benzersiz! Biberiye, baş ile yakından ilişkilidir ve istenmeyen düşünceleri atmanızda yardımcı olur. Negatif düşünce biçimini pozitife döndürmenizi ve daha rahat odaklanabilmenizi sağlar. Üçüncü göz çakrasının açılması ve spiritüel yolculuğunuzdaki baskıların salınması bakımından oldukça faydalı bir bitkidir. Yolculuğunuzun tadını çıkarın ve kendinizi sınırlamayın.

Tavsiyemiz:
Alvita Organik Biberiye Çayı
(LINK)
Kolay kullanımlı ve ağartılmamış çay poşetlerindeki yüksek kalite organik biberiye yaprakları tazleyici, lezzetli ve spiritüel anlamda besleyici bir çaya dönüşür.

 • Safran

Safran çayı denildiğinde kulağa sanki ağzının tadını bilen elit birinin içtiği bir şeymiş gibi geliyor. Ayrıca safran dünyanın en pahalı bitkisidir. Neyse ki güzel bir çay yapmak için sadece küçük bir miktara ihtiyacınız var. Beş on kadar tepeciği (çiçeğin dişi organının ucu) bir bardak kaynar suya ekleyiniz. Safranın kendini suya tamamen verebilmesi için minimum on dakika bekleyiniz. Araştırma sonuçlarında safranın regl öncesi sancıları azaltıp depresyon belirtilerini yatıştırdığı ortaya çıkmıştır. Spiritüel anlamda safran, Evrenin sırlarına birer anahtar olarak sizi derin ve gizli bir anlayışa ulaştırır. Tüm enerji merkezlerini temizleyip açması ve içeni Tanrıya bağlaması onu çok önemli bir bitki yapar.

Tavsiyemiz:
Organik Safran Çayı
(LINK)
Yüksek kaliteli, organik, kurutulmuş safran çayı. Spiritüellik bakımından dünyanın en önemli bitkilerinden biri.

 • Kekik

Kekik de çay denince aklınıza gelmeyecek bitkilerden biri olabilir. Bu çay sizin iletişim kanallarınızı ve gırtlak çakranızı açarak tutku ve amaç ile konuşup yazmanızı sağlar. Kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız kekik çayı içmeyi deneyin.

Tavsiyemiz:
Buddha Tea Organik Kekik Çayı
(LINK)
Toprakta kolayca çözünen ağartılmamış çay poşetlerinde ultra yüksek kaliteli, 100% organik kekik yaprakları çayı.

Bitkisel İlaç Kullanımı

Hassas ve spiritüel bir insansanız ve bedeniniz iyileştirici etkileri alıp hemen kullanmaya açıksa yüksek bir bitki takviyesine ihtiyaç duymayabilirsiniz. Başkalarında değişiklikler üç dört haftada olabiliyorken siz kendinizdekileri birkaç gün içinde bile fark edebilirsiniz. Belli yiyecek ve içecekleri tüketemediğinizi, çünkü bedeninizin onları kaldırmadığını fark etmişsinizdir. Bu yüzden yüksek dozda bitki tüketmek yerine önce durup iç sesinizi bir dinleyin.

Bitkisel ilaçlarla tablet, kapsül, çay, sıvı özleri ve çözeltiler gibi pek çok farklı formda karşılaşırız. Hangisini alırsanız alın güvenilir bir şirketten temin edildiğinden, bitkilerin gerektiği gibi toplanıp işlendiğinden emin olunuz. Böylelikle en iyi sonuçlara ve mümkün olan en yüksek enerji seviyesiyle spiritüel aktiviteye ulaşırsınız.

Spiritüel bir bitkinin her hali size faydalıdır. Yine de sıvıların özel bir yanı mevcuttur. Çözeltiler bitkinin enerji ve titreşimini barındırır. Gerekli miktarda çözeltiyi küçük bir bardak suya eklemeniz yeterlidir. Tamamını içtiğiniz sürece ne kadar su koyduğunuzun bir önemi yoktur.

Başka bir ilaç kullanıyorsanız veya önceden gelen sağlık sorunlarınız varsa bitkisel ilaçlara başlamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

El Çakralarınızı Açacak Spiritüel Bitkiler

Ekrin salgılarının artırılması ve el çakralarının açılmasını sağlayan pek çok bitkisel ilaç bulunur. Ancak endişelenmeyin, bu bitkileri tüketmek birden terden sırılsıklam olacağınız anlamına gelmiyor. Doğanın bilgeliği vücudunuzla buluşup neye ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirliyor. Eğer ter bezleriniz tıkalıysa ya da ağır çalışıyorsa bu bitkiler size yardımcı olabilir. Eğer bir problem yoksa da bahsi geçen bitkilerden zarar görmezsiniz.

Mürver (Sambucus Nigra)

Mürver (Sambucus Nigra) şu an iki farklı formda mevcut: meyve ve çiçek. Mürver meyvesi harika bir antiviral olsa da terlemeyi kolaylaştırdıklarından biz çiçeklerine odaklanacağız.

Mürver ağacının antik mistisizme bağlı uzun bir tarihi bulunur. Çiftçiler bile bu ağacın ruhuna “Mürver Ana” derlermiş. Bu spiritüel bitkinin iç sesinizi ve çakralarınızı açan güçlü bir enerjisi vardır. Mürver çiçekleri baş ile doğrudan ilgilidir ve bu yüzden sürekli hasta olan ya da burnu akan insanların tam da ihtiyacı olan şeydir.

Tavsiyemiz:
Viva Labs Organik Mürver Meyveleri
(LINK)
Otantik bir Avrupalı kaynaktan ultra yüksek kaliteli, iyice olgunlaşmaları beklendikten sonra elle toplanmış organik mürver meyveleri. Efsanevi bir spiritüel bitki.

Zencefil (Zingiber Officinale)

Zencefil (Zingiber Officinale), dolaşım hızını artıran ve iç ısıtan bir bitkidir. Kan derinin katmanlarını dolaşırken zencefil ekrin salgı bezlerini temizler. İçinde vücudunuzun direkt olarak alabileceği besinleri taşır. Adeta vitamin ve mineralleri en çok nerede ihtiyaç varsa oraya götürür.

Bu besinlerle birlikte enerjiniz de aynı yoldan akar. Geleneksel Çin tıbbına göre kan ve enerji/yaşam kuvveti birbirini takip eder. Yani kan dolaşımınız hızlanırsa enerjiniz ve böylelikle sezgileriniz de güçlenir.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Zencefil Çay Poşetleri
(LINK)
Kolay kullanımlı ağartılmamış çay poşetlerinde ultra yüksek kalite organik zencefil çayı. Etkili, lezzetli ve spiritüel olarak aktive edici.

Nane (Mentha – Piperita)

Nane (Mentha – Piperita) ekrin bezlerin çalıştırılmasına ve mide sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olur. Nane çayı içince ellerinizin ısındığını hissetmiş olabilirsiniz. Bu her zaman gerçekleşmez, ama olduğunda el çakralarınızın açıldığı anlamına gelir. Elleriniz artık enerjiye karşı daha hassaslaşır.

Biriyle tanışıp tokalaştığınızda edindiğiniz izlenime güvenin. Nane çayı size bu tarz sezgiler konusunda yardımcı olacaktır.

Tavsiyemiz:
Traditional Medicinals Organik Nane Çayı
(LINK)
Kimyasal işlem görmemiş çay poşetlerinde tazeleyici ve spiritüel olarak aktive edici bir nane yaprağı karışımı.

Kalbe İyi Gelen Bitkiler

Bitkisel ilaçların hem fiziksel hem enerji anlamında faydaları vardır. Aşağıda yer alan kalp dostu bitkiler fiziksel olarak kalbinizi güçlendirirken kalp çakralarınızı açar ve aynı zamanda duygusal anlamda sizi iyileştirir.

Geven Otu (Astragalus Membranaceus)

Geven Otu (Astragalus Membranaceus) kalbi besleyen efsanevi bir tonik bitkidir. Kan basıncını dengelemede ve stresle başa çıkmada yardımcı olabilir. Tüm dengesizlikleri yok ederek engelleri aşmanızda size destek olur.

Tavsiyemiz:
Paradise Herbs Doğal İşlenmiş Geven Kökü
(LINK)
Doğallığını kaybetmeden işlenmiş ve güç verici Geven kökü, aktif ve sinerjik tüm yapıların orijinal dengelerinde kalmalarına yardımcı olur.

Danshen (Salvia Miltiorrhiza)

Danshen (Salvia Miltiorrhiza) kalple yakından ilgili olan spiritüel bit bitkidir. Kan basıncınızı dengeleyerek kanın fazla yoğunlaşmasını engeller. Danshen kalbi korur ve çarpıntıyı önler.

Bu  bitki öfkeli insanları yatıştırabilir. Yüksek kan basıncı ya da öfke sonucu yüzünüz kızarıyorsa bu bitkiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tavsiyemiz:
Hawaii Pharm Organik Danshen Sıvı Öz
(LINK)
Berrak Hawaii suyunda süper yoğun organik Danshen (Kızıl Adaçayı) özü. Spiritüel olarak aktive edici bir çözelti.

Alıç Meyvesi (Crataegus Monogyna)

Alıç Meyvesi (Crataegus Monogyna) benim favori kalp dostu bitkilerimden. Ben bu bitkiyi hem fiziksel hem manevi anlamda kalbim için kullanıyorum. Alıç kalp kaslarını korurken onu besler ve güçlendirir. Aynı zamanda üzüntülere de iyi gelir. Keder, zor ilişkiler ya da sevdiklerim tarafından kullanılmanın etkilerinden bu bitki sayesinde kurtuldum. Alıcın enerjisi o kadar yumuşak ki adeta sizi rahatlatan bir arkadaşınızmış gibi hissedersiniz.

Tavsiyemiz:
Gaia Herbs Organik Bitki Özü
(LINK)
Maksimum spiritüel etki için alıç meyveleri, yaprakları ve çiçeklerinden yapılan ultra yüksek kaliteli konsantre sıvı öz.

Kore Ginsengi (Panax Ginseng)

Kore ginsengi (Panax Ginseng) oldukça güçlü ve tonik bir bitki olmasıyla büyük bir saygıyı hak ediyor. Ginseng tüm vücudu canlandırır. Kafeinin aksine ginsengin vücudu canlandırması sağlıklıdır ve adeta bir tedavi etkisi yaratır.

Ginseng kalbi besler ve yorgunluk hissinden kurtarır. Bu bitki sayesinde stresli durumlarla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilir, hatta belki dikkat ve hafıza gücünüzü artırabilirsiniz. Sınavlardan önce bir doz almak hafızanıza iyi gelebilir. Ginkgo ile beraber alarak bu etkileri kat kat artırabilirsiniz.

Tavsiyemiz:
Paradise Herbs Doğal İşlenmiş Panax (Kore) Ginsengi Kökü
(LINK)
Maksimum spiritüel özellik ve etkiler için 57 yıllık yetişkin bir ağacın köklerinden alınan ultra yüksek kalite ve yoğunlukta ginseng kökü özü.

Yazan: Doreen Virtue ve Robert Reeves
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: http://www.consciouslifestylemag.com/spiritual-herbs-plants-healing/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim ikinci sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki-üç sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan Japonya’ya gitmek istiyorum. Okul dışında erkek arkadaşımla birlikte İsveççe ve Almanca öğreniyoruz, kuzey ülkelerine gidip oraya yerleşmek için para biriktiriyoruz. Hobilerim: Çalışmak, çizim, yemek yapmak, dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak. Ayrıca kitapları ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.