Spiritüel

Çok İzlenen TED Konuşmacısı Oprah’a Mutluluğa Giden 5 Gizli Adımı Anlattı

Ted Konuşmaları- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Her gün 2 dakika boyunca bunları yaparak mutluluğunuzu arttırmak mümkün mü? Evet, Harvard’da yetişen bir mutluluk araştırmacısı, en çok satan listelerinde yer alan bir yazar söylüyor.

MARCEL SCHWANTES

Başkan ve kurucu, Merkezden Liderlik@MarcelSchwantes 

Sadece günde 2 dakika nefes alarak mutluluğunuzu arttırabilir misiniz? Görünüşe göre, Shawn Achor, Harvard’da yetişmiş mutluluk araştırmacısı ve Before Happiness (Mutluluktan Önce) ve  The Happiness Advantage (Mutluluk Avantajı) kitaplarının New York Times best-selling yazarı evet diyor.

Achor—muhtemelen TED Talk sahnesinde görebileceğiniz en komik ve eğlenceli bilim insanı —yıllarını mutluluk üzerine çalışarak harcıyor ve çalışmalarındaki katılımcılarda görüldüğü gibi kısa egzersizlerle güçlü sonuçlar ortaya çıkarıp mutluluğunuzu ileri seviyelere taşıyabileceğinizi söylüyor.

Oprah’ın Super Soul Sunday programındaki bir röportajda, çalışmalarının arkasındaki çığır açan bulguları paylaştı.

İşte bulduklarımız: 2 dakika için, nefes alış verişlerini izletmek—gerçekten de 2 dakika boyunca—bu beyinlerine yeni bir düzen getiriyor.”diyor.” çoklu görevden tek bir göreve…Mutluluk seviyeleri yükseldi, stressleri azaldı ve şaşırtıcı bir şekilde, çevrelerindeki insanların stress düzeylerinde de düşüş oldu. Zincirleme bir reaksiyon neden olmaya başladı.”

Ama önce, biraz da genel durumdan söz edelim. Neden beyin düzenimizi değiştirmeye ihtiyaç duyuyoruz? Bize getirisi ne? Tarihsel olarak bakarsak, birçok başarılı insan başarı için bu formülü uyguluyor: Daha sıkı çalışırsam, daha başarılı olurum. Ve daha başarılı olursam, daha mutlu olacağım.

 

Achor bunun “bilimsel olarak çökmüş ve gerikalmış” olduğunu ve beynin böyle çalışmadığını söylüyor. Eğer mutluluk başarının aksi yönündeyse, beyinlerimiz oraya asla varamayacak.

Diyelim ki iyi bir işimiz var, o zaman daha çok kazandıran daha iyi bir iş aramamız gerek; satış hedefimizi tutturduk, şimdi daha yüksek bir hedef için iştahımız açılacak. Beynimizin başarılı olduğu her seferde, hedefimizi başarı gibi gözüken şeyin ilerisine iteriz.

Achor beynimizin ters yönde çalıştığını söylüyor. “Bugünlerde birinin olumluluk seviyesini arttırabilirseniz, beyinleri mutluluk avantajı dediğimiz şeyi tecrübe eder. Beyniniz pozitifken negatif, nötr yada stresli halinden çok daha iyi bir performans sergiliyor. Anlama kabiliyetiniz, yaratıcılığınız ve enerjiniz artıyor.” diyor.

Achor’ın çalışmalarında, mutlu ve pozitif bir beyinde şu sonuçlara rastladı:

  • Üretkenlik %31 yükseldi
  • Satışlar %37 arttı
  • Terfi etme olasılığı %40 yükseldi
  • Tıp alanında ise, doktorlar pozitifken %19 daha hızlı ve daha doğru teşhis koydu

Beyninizi daha pozitif olması için eğitmenin 5 adımı

Achor’ın tekniği oldukça basit, altıncı sınıfa giden bir çocuk bile yapabilir. Aslında beynimizde yeni bağlantılar kurabilir, buna izin vererek daha olumlu ve başarılı bir biçimde çalışabiliriz. İşte sihirli formül:

1. Minnettarlığınızı gösterin. Günde 2 dakikanızı varlığına minnettar olduğunuz 3 şeyi yazarak geçirin. Bunu 21 gün boyunca yapın. (Not: Bunun bu denli güçlü olmasının sebebi zihninizi tehlikeler yerine pozitiflikleri görmek üzere eğitiyor olmanız. Bu iyimserliği öğretmenin en hızlı yolu.)

2. Olumlu bir tecrübeyi defterinize geçirin. Her gün 2 dakikalığına, son 24 saat içerisinde başınızdan geçen pozitif bir tecrübeyi yazın. (Bu beyninizin rahatlamasını sağlar ve beyninize nasıl davrandığınızın önemli olduğunu öğretir.)

3. Egzersiz yapın. Egzersiz yapmaktan nefret ediyorsanız, işte size güzel haber: Sadece 15 dakikalık bir cardio yeterli olacak. (Achor bu aktivitenin, iki yılı aşan süreçte %30 oranında düşüşle, altı ay boyunca antidepresan kullanmaya eşit olduğunu söylüyor. Egzersizin önemli olmasının sebebi “Nasıl davrandığım önemli” diyerek beyninize inanmayı öğretmesi, yani iyimserlik.)

4. Nefes alın. Yaptığınız şeyi bırakın, hemen ellerinizi çekin o bilgisayardan. Şimdi nefes alın ve 2 dakika boyunca nefesin içinize dolup çıkmasını izleyin. Bunu her gün yapın. Bu beyninizin o an sadece tek bir şeye odaklanmasını sağlar. ( Achor, bunun “doğruluk oranınızı ve mutluluk seviyenizi yükseltip stresi azaltacağını” belirtiyor.)

5. Mesajlarda veya maillerde nezaketinizi göstermekten çekinmeyin. Bu beş madde arasında en önemlisi de bu. Günde 2 dakikalığına tanıdığınız birine olumlu bir mail yada teşekkür notu yazın. Her gün farklı biri için yapın. (Achor bunu yapan insanların güçlü sosyal bağları—uzun süren mutluluğun en önemli kaynağı—olan pozitif liderler olarak tanındığını anlatıyor.)

Beyninizi eğitmek için bu aktiviteleri gerçekleştirdiğinizde, beyniniz dopamin salgılıyor ve uzun süren bir iyimserlik yaratıyor. Bu mutluluk ve başarıya giden formülü gerçekten de açıklayacak. TEDxBloomington’da Achor’ın konuşmasını izleyebilirsiniz.

Yazan: Marcel Schwantes

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.