Doğa ve Sağlık

Çalışmalara Göre Yalnızca 3 Gün Oruç Tutarak ya da Detoks Yaparak Tüm Bağışıklık Sisteminizi Yenileyebilirsiniz

Vücudun Gücü - Kolektif Kozmos.com
Credit: collective-evolution.com

Şimdiye kadar muhakkak orucun sağlığa potansiyel faydalarını duymuşsunuzdur. Kimileri onun sağlıksız ve hatta tehlikeli bir uygulama olduğuna inanırken bilim bize bunun aksini söylüyor. Yeme içmeden tamamen çekilmek yerine onu 8-10 saate sınırlama gibi ufak bir perhizin bile sağlığınıza pek çok faydası bulunuyor.

Şöyle düşünün: Atalarımız her zaman yiyecek bulamayabiliyordu. Yemeğimiz varken yedik ve olmadığında (bilinçsiz olarak da olsa) orucumuzu tuttuk. Doğadaki hayvanlarda da aynı şeyi görüyoruz. Hayvanlar biz gibi her gün üç öğün yemek yemiyor; aksine av yakaladıkça karınlarını doyurup aradaki zamanı aç geçiriyorlar.

Yalnızca Üç Gün Oruç Tutmak Bile Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki yalnızca üç gün bile oruç tutmak bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, onu baştan aşağı yeniler ve böylelikle uzun ve sağlıklı bir hayat yaşarsınız. Araştırmayı yürüten bilim adamları sonuçtan çok etkilendiklerini ve bunun çığır açan bir yenilik olduğunu söylüyor. Oruçla vücudu aç bırakmak kök hücreleri yeni akyuvar üretmeye iter ve böylelikle enfeksiyonla savaş başlar.

Kanser Hastalarına da İyi Geliyor

72 saat oruç tutmak kanser hastalarını da kemoterapinin zararlı etkilerinden korur. Kemoterapi bazı bünyelerin kaldıramayacağı kadar ağır olabilir ve oruç, onun yan etkilerinin azaltılmasında oldukça etkili.

Aslında araştırmacılar orucun vücudu genel anlamda yenilenme moduna geçirdiğini öne sürüyor. Herkes az bir araştırmayla oruç tutabilir. Daha da iyisi, oruç bedava!

Araştırma Proje Müdürü ve Kaliforniya Üniversitesi Gerontoloji ve Biyoloji Profesörü Valter Longo, orucun gerçekten de yeni bir bağışıklık sistemi yaratılmasında etkili olduğunu söyledi. Longo:

“Oruç, kök hücrelerin tüm sistemi yenileme ve geliştirme sürecini başlatan ilk adımıdır. Oruç esnasında ise işe yaramayan, eski, zarar görmüş dokular yok edilir. Kemoterapi ya da yaşlanma gibi sebeplerden zarar görmüş bir bünyeyle oruca başlarsanız oruç, tam anlamıyla yeni bir bağışıklık sistemi yaratma kabiliyetindedir.”

Çalışma süresince katılımcılardan altı aylık bir süre boyunca haftada iki ile dört gün arasında oruç tutmaları istendi. Yenilenmiş bir bağışıklık sisteminin yanı sıra araştırmacılar yaşlanma, tümör ilerlemesi ve kanser riski ile bağlantısı bulunan IGF-1 seviyelerin de düştüğünü gözlemledi.

Longo’ya göre araştırmacılar bulgulara oldukça şaşırmıştı: “Hem insan hem hayvan deneklerimizde gözlemlediğimiz kadarıyla uzun süren oruç uygulamalarında akyuvar sayısı azalıyor. Sonra vücuda tekrar besin girdiğinde tekrar üretiliyorlar. Acaba nereden geliyorlar?”

Uzun süreli oruç uygulamaları vücudu kendi glikoz ve yağ depolarından enerji üretmeye zorlamakla kalmaz, aynı zamanda büyük miktarda akyuvar yıkımına neden olur. Her oruç döneminde gerçekleşen akyuvar yıkımı ise bağışıklık sisteminin hücre temelli yenilenmesi sürecini başlatır.

Longo: “Orucun hücre temelli yenilenme ve hematopoietik sistem üzerinde bu denli muazzam bir etkisi olacağını tahmin dahi edemezdik. Kendinizi aç bıraktığınızda sisteminiz enerjiden tasarruf etmeye çalışarak zarar görmüş olanlar başta olmak üzere ihtiyaç duyulmayan bağışıklık hücrelerini geri dönüştürerek enerjinin korunmasını sağlıyor.”

Bunlar İlginizi Çekti Mi?

Eğer oruç dünyası ilginizi çekiyorsa denemeden önce lütfen kendi araştırmanızı yapınız. Çevrimiçi pek çok kaynak mevcuttur ve dünyanın her yerinden pek çok din ve kültür orucu binlerce yıldır mümkün olan en üst sağlık düzeyinin anahtarı olarak tanımlamaktadır. Oruç bağışıklık sisteminizin yenilenip sindirim sisteminizin dinlenmesinde tam aradığınız başlangıç olabilir.

 

Yazan: Alanna Ketler
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: http://www.collective-evolution.com/2017/05/16/study-shows-how-fasting-for-3-days-can-regenerate-your-entire-immune-system/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. İki buçuk senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: diller, öğrenmek, kitaplar, yemek yapmak. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.