Yarat & Üret

Bu Yetenek Olmadan Duygusal Zekânın Bir Önemi Yok

Duygusal Zeka - KolektifKozmos
Credit: Getty Images

Doğru şekilde geliştirildiğinde duygusal zekanın iş hayatında çok büyük bir işlevi vardır. Tony Robbins de yüksek duygusal zekanın bu önemine dikkat çekmek için yeni bir terim ortaya koydu.

Geliştirilmiş duygusal zeka iş hayatında olgun olunması sağlar. Ani bir duruma düzgün reaksiyon vermek ve kriz anlarında yapıcı diyalog geliştirmek başarılı bir girişimci olabilmenin esas şartlarındandır.

Peki ya kendinizi baskı altına almak istemiyorsanız ne yapmalısınız? Duygusal zekâdan istifade etmek ile onu kontrollü bir şekilde yönetmek aynı şeyler değil.  Usta sunucu Tony Robbins, sahnede duygusal zekâsını kontrol etmenin ne gibi faydalar sağladığını şöyle açıklıyor:

Çoğu insanın hakkımda bilmediği bir şey varsa, o da hazırlanmaya verdiğim değerdir. İstersem tek bir serçe parmağımla yataktan kalkabilir, 6 gün boyunca aralıksız sunum yapar ve geride bir not bile bırakmam. Bulunduğum bu noktada zekâ değil, deneyim konuşur. Yıllar boyunca edindiğim, 10.000 değil, 40.000 saatlik deneyim. Evet, yine sunumlarım için hazırlık yaparım ancak bu hazırlıklar bilgi dağarcığımı genişletmek içindir. İşte bu nokta duygusal zekâ ile benim adını verdiğim duygusal zindelik arasındaki farkı oluşturur. Zekâ bir şeyi bilginle harmanlayarak ortaya koyma yeteneğidir. Zindelik ise onu gerçekleştirme kolaylığı.

Bu tıpkı Malcolm Gladwell’in 10.000 saatlik çalışma stratejisini uygulayıp sonrasında kitabı kitaplığınızın bir köşesine atmaya benziyor. Sürekli pratik yapmadan zeka seviyenizin aynı seviyede kalmasını beklemeyin. Robbins buna zindelik diyor. Ben pratik yapmak diyorum.

Duygusal zekânın zeka üzerine çalışan Brene Brown’ın daha önce ortaya sunduğu önerileri düşünelim:

  • Kendi hayatınızı diğer girişimcilerin hayatı ile kıyaslamak doğru değil. Yine de, milyoner start-up’lar ve onların harika kurucuları ile temasa geçince kendimize bunu yapmamak oldukça zor.
  • Bir işletme yönetmek düzenli hatalar yapmak ile eşdeğer. O halde küçük hataları kendinizde arayıp psikolojinizi yıpratmayın.
  • Bize sürekli güçlü kişi maskemizi takmamızı ve varmak istediğimiz hedefleri gerçekleştirene kadar öyleymiş gibi davranmamızı tavsiye ederler. Fakat asıl bu durum korktuğumuz şeylerin başımıza gelmesine yol açar.

Yani duygusal zekânın, IQ gibi koyu çizgileri olmadığını, tam aksine onun bir kas gibi geliştirilmeye müsait, dinamik bir yetenek olduğunu kavramak gerek. Duygusal zeka üzerine düzenli çalışarak onu geliştirebiliriz.

Peki ya siz bugün hiç duygusal zekânızı kullandınız mı?

Yazı: Damon Brown

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.