Spiritüel

Bu Yaygın 7 Spiritüel Sembolün Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?

7 spiritüel işaret ve anlamları- Kolektif Kozmos

Semboller sadece şekilleriyle bile akıllarda güçlü psikolojik etkiler bırakabilen inanılmaz şeyler. Bazı sembollere sadece bakarak bile, sevgiyi hissedebiliriz. Bazılarına bakarken ise yalnızca varlıklarından kaynaklanan karanlığı hissedebiliriz.

Spiritüel önemi olan sembollerin listesi sınırsız, fakat 7 yaygın spiritüel sembol ve anlamları burada;

1) HAMSA

asdsca

Hamsa, Arapçada “beş” anlamına geliyor ve eldeki beş parmağı temsil ediyor. Hamsa, koruyuculuğun evrensel işareti ve size zarar vermek isteyenlerden sizi korumak için çoğunlukla nazarı temsil eden Kem Göz ile birleştiriliyor. Sembolün tarihçesine göre, bu sembolü taşırken kötü niyetli biri size bakarsa, size zarar veremiyor.

 

2) HAYAT AĞACI

1212

Hayat ağacı dünyanın birçok yanındaki farklı kültür ve dinde anlam taşıyor. Hristiyanlıkta, Adem ve Havva’nın Cennet Bahçesi’ndeki yasak meyveyi kopardıkları ağaç olarak biliniyor. Genellikle, hayat ağacı dört element arasındaki bağın simgesi ve yaratılan her şeyin sonsuz bağının temsili olarak görülüyor

3) YAŞAM ÇİÇEĞİ

Kutsal geometrideki sembollerden biri olan Yaşam Çiçeği’nin içerisinde tüm yaratılış düzenlerini barındırdığı düşünülüyor. 7 ya da daha fazla birbirine geçmiş sembolden oluşan Yaşam Çiçeği neredeyse tüm antik kültürlerin geçmişine dayanıyor ve yaratılışın ortaya çıktığı kutsal şekillerden biri olarak kabul görüyor.

 

4) YİN YANG

32

Bu simge ikiliğin harmonisini simgeliyor. Maskülen ve feminen enerjilerin birlikteliğinin önemini gösteriyor. Yin Yang ışık ve karanlığın dengesinin anlamlı bir yaşam sürmek için en bütünsel yol olduğunu hatırlatan spiritüel bir hatırlatıcı. Evren denge yasasına sadık kalır.

 

5)  Lotus Çiçeği

342

Budizm ve birçok diğer dinde önem taşıyan bir spiritüel sembol olan Lotus Çiçeği genel olarak aydınlanmanın işareti olarak görülüyor. Lotus Çiceği karanlıktan ve materyalizmin çamurlu sularından vazgeçip olgunlaşarak taçyapraklarını aydınlanmanın günışığına açıyor. Bu sembol karanlıktan başlayan bir yolculuğu temsil ediyor. Ayrıca, su damlacıklarının taçyapraklarından rahatça akıp gitmesiyle, ayrılışın öneminin bir simgesi durumunda.

6) Ahnk

231ws

Ahnk Antik Mısır’ın tanınmış yaşam sembollerinden biri. Ahnk aslında haç işaretine oldukça benziyor fakat en üst kolunda bir döngü var. Sembolün anlamı tartışılsa da en çok kabul gören anlamı sonsuz hayat ve yeniden doğuş. Antik Mısır’da cenazelerde ve mezarlarda sıklıkla kullanılırdı. Bugün, insanlar tarafından sıklıkla yaşamın ve spiritüel bilgeliğin sembolü olarak taşınıyor.

 

7) Pentagram

12132

Bu sembol genellikle Wicca inancında kullanılan, temel olarak etrafında bir yuvarlağa sahip beş köşeli bir Pentagram. Bu sembolün şeytana karşı koruyucu olduğuna inanılıyor. En üst köşe ruhu, diğer dört köşe ise dört elementi temsil ediyor.

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Kaynak : http://collectivelyconscious.net/articles/7-common-spiritual-symbols-do-you-know-their-meanings/

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.