Bilim & Teknoloji Doğa ve Sağlık Spiritüel

Biliminsanları Detoks Orucunun Nasıl Kanserle Savaştığını, Kök Hücrelerin Yeniden Oluşmasını Tetiklediğini & Beyninizi Değiştirdiğini Açıkladı

Bilimhücre- Kolektif Kozmos

Bazı eski sağlık uygulamalarının birçok şekilde etkili olduklarını kanıtlanıyor. Yakın zamanda meditasyonla ive nörobilimin meditasyon yaparken beyinde neler olduğunu açıklamasıyla ilgili bir yazı paylaşmıştık. Şimdi ise, biliminsanları organ ve sistemlerim kök hücreye dayalı yeniden yapılanmasını tetikleyen doğal bir müdahalenin ilk bulgularını keşfettiler. Çalışma Güney Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacılar tarafından Cell Stem Cell dergisinin 5 Haziran tarihli sayısında yayımlandı. Araştırma gösteriyor ki uzun süren oruç döngüleri bağışıklık sistemi hasarlarını önlüyor ve bağışıklık sisteminin yeniden yapılandırılmasını sağlıyor. Araştırma sonuçları detoks orucunun kök hücreleri etkisiz halden kendini yenileme durumuna geçirdiğini gösteriyor.(1)

Klinik deneyler kemoterapi alan hastalar üzerinde sürdürüldü. Uzun süre boyunca, beyaz kan hücrelerinin sayısını düşüren yiyeceklerden yemediler. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, oruç döngüleri “kan yenileyici kök hücrelerin kan ve bağışıklık sisteminin oluşturulmasından sorumlu olan sinyal mekanizmalarını değiştirip yeniden yapılanma anahtarını tersine çevirdi.” (1)

Uzun süre detoks orucu tutmanın kök hücre temelli kan yenileyici sistem yeniden yapılandırmasında gözle görülür bir etkisi olmasını beklemiyorduk. Karnınız acıktığında, sistem enerji tasarrufu yapıyor ve enerji tasarrufu amacıyla yaptıklarından biri de ihtiyaç duyulmayan birçok bağışıklık sistemi hücresini, özellikle de hasar görmüş olabilecek olanları geri dönüştürmek. Klinik deneylere ve hayvanlar üzerindeki çalışmalarda fark etmeye başladığımız şey şu ki beyaz kan hücrelerinin sayısında uzun süre oruç tutma ile azalma oluyor. Sonra beslendiğinizde, kan hücreleri geri geliyor.”

– Valter Longo, sorumlu yazar. (1)

Yine, detoks orucunun beyaz kan hücrelerini önemli ölçüde azaltması nedeniyle, yeni bağışıklık sistemi hücrelerinin kök hücreye dayalı tekrar yapılanması başlamış oluyor. Daha da önemlisi, yaşlanma, tümör gelişmesi ve kanserle ilişkili olan PKA enzimi azalıyor. (1) hastaların kemoterapiden önceki 72 saat boyunca oruç tuttuğu klinik bir deneyde oruç tutmanın toksisite karşısında koruyucu olması da bahsetmeye değer.

Kemoterapi bağışıklık sisteminde önemli yan etkilere neden olur. Bu araştırmanın sonuçları oruç tutmanın kemoterapinin bazı zararlı etkilerini hafifletebileceğini gösteriyor.” Yazar Tanya Dorff   (1)

Oruç tutmak Hintlilerden Budistlere ve daha başka birçok kültüre yerleşmiş bir gelenek, aç kalmakla karıştırılmamalı. Bu bir yemek yemenin duyusal tecrübesinden uzaklaşma ve kontrol etme ve aynı zamanda da bunu doğru yapıp yapmadığınızdan emin olma süreci. Ben oruç tuttuğumda, genellikle su orucu tutuyorum, bunu neredeyse 8 yıldır sürdürüyorum ve bunu yaptıktan sonra her defasında enerji dolu ve harika hissediyorum.

Daha Fazla Araştırma

Aşağıda Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Nörobilim Laboratuvarı’nın şuandaki yöneticisi Mark Mattson tarafından gerçekleştirilen bir TEDx konuşması var. Mattson aynı zamanda John Hopkins Üniversitesi’nde nörobilim profesörü ve Alzheimer ve Parkinson gibi çoklu nörodejeneratif bozuklukların altında yatan hücresel ve moleküler mekanizmalar konusunda önde gelen araştırmacılardan biri.

Beslenme değişikliklerinin beyinde etkili olduğu uzun zamandır biliniyor. Epilepsi nöbeti geçiren çocuklar kalori kısıtlaması uyguladıklarında ve oruç tuttuklarında daha az nöbet geçiriyor. Oruç tutmanın epileptik beyinlerin sıkça sergilediği aşırı heyecanlı sinyallere karşı koymaya yardımcı olan koruyucu mekanizmaları harekete geçirdiğine inanılıyor. (Epilepsisi olan bazı çocuklar özel yüksek yağ, düşük karbonhidrat diyetlerinden de faydalanıyor.) Mattson ve başka araştırmacılar Nature Reviews Neuroscience.”(source) ocak sayısında normal beyinlerin, fazla beslendiklerinde, beyin fonksiyonlarını tahrip eden başka türlü kontrol dışı uyarılmalar tecrübe edebileceğini belirtiyor.”

Nasıl Oruç Tutulur?

Oruç tutmadan önce, araştırmanızı yaptığınıza emin olun. Ben kişisel olarak yıllardır oruç tutuyorum, o yüzden bana oldukça kolay geliyor.

adsiz

Bunu yapmak için önerilen bir yol—BBC’den Michael Mosley tarafından diyabet, yüksek kolesterol ve obezite ile ilgili diğer problemlerden kurtulmak için uygulanan—“5:2 Diet.” olarak bilinen diyet programı. 5:2 programında, oruç tutuğunuz günlerde sık sık su ve çay tüketip yiyeceklerden normalde aldığınız günlük kaloriyi 4’te 1’e indiriyorsunuz (erkekler için günlük yaklaşık 600 kalori ve kadınlar için ise günlük 500 kalori). Haftanın diğer 5 günü normal yemek yiyebiliyorsunuz.

Bunu yapmanın başka bir yolu ise yukarıda belirtildiği gibi gıda alışınızı sabah 11 ile akşam 7 saatleri arasında kısıtlamak.

Kaynaklar:

(1) https://news.usc.edu/63669/fasting-triggers-stem-cell-regeneration-of-damaged-old-immune-system/

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=new-year-new-understanding

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120208152254.htm

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1373164/Regular-fasting-lower-risk-heart-disease-diabetes.html

http://www.guardian.co.uk/society/2012/feb/18/fasting-protect-brain-diseases-scientists

http://www.nia.nih.gov/newsroom/announcements/2011/07/study-finds-fasting-may-help-reduce-negative-side-effects

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.