Bilim & Teknoloji

Bilim Tembelliği Zekanın İşareti Olarak Kabul Ediyor

Tembel Çalışan Kolektif -Kozmos
Credit: Gordon Dabbs

Kanepe sizi mi çağırıyor? Hobileriniz arasında öğleden sonra kestirmeleri ve Netflix serileri mi var? Aynı zamanda kendinizi dahi olarak mı görüyorsunuz? Umut vaat eden yeni bir araştırma biz tembel insanların şüphelerini doğruluyor. Aslında tembel bireyler fazlasıyla aktif olan arkadaşlardan daha düşünceli ve daha zeki.

Journal of Health Psychology’de yayınlanan bir araştırma, yüksek IQ’ya sahip olan bireylerin fiziksel aktiviteyle ilgilenmeye daha az meyilli olduklarını öne sürüyor. Florida Gulf Coast Üniversitesi’nden araştırmacılar büyük bir grup öğrencinin bilişsel aktiviteye duyduğu ihtiyacı ölçmek için tasarlanan bir test yaptılar. Bunu derin düşüncelerle uğraşmaya istekli olduğunu belirten 30 öğrenci ve zihinsel açıdan zor faaliyetlerden kaçınmayı tercih eden 30 öğrenciyi incelemek için kullandılar. Ardından, her katılımcıya el bileklerine takacakları ve onların gelecek hafta boyunca fiziksel aktivitelerini ölçecek bir alet verdiler.

Kendilerini “düşünenler” olarak tanımlayan grup, hafta boyunca “düşünmeyenler”den daha az aktif olmada kararlıydı. İlginç bir şekilde hafta sonları ise grupların aktivite seviyeleri birbirine yaklaşıyordu. Araştırmacılar bu durumu açıklayamasalar da, benim kişisel bir teorim var. “Düşünmeyenler” normal iş günlerinin bir parçası olarak alışılmış fiziksel aktiviteyle meşgul olurken “düşünenler”in olmamaları mümkündür. Hafta sonları, “düşünenler” eğlence ve sosyal aktivitelere daha meyilli iken “düşünmeyenler” düzenli spor salonu rutinlerine ara vermiş olabilirler.

Tembel insanların hayatta başarılı olmaları neden daha olasıdır?

Tembellik ve zeka arasındaki bu bağlantının, fazlasıyla zeki olan bir zihnin işleyiş şeklinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Daha zeki insanlar içsel teşvik için yüksek kapasiteye sahip olma ve derin düşüncelerle daha fazla meşgul olmaya eğilimlidirler. Çok aktif kişiler aktivite şeklinde dış teşviklere dayanırken, daha zeki kişilerin bunu yapmaya ihtiyacı yoktur. Zihinlerimiz, eskimiş koltuklarımızın rahatlığında yeterli miktarda dürtü sağlayabilir.

Bu teori, çok zeki insanların sıkılmaya daha az meyilli olduklarını öneren daha önceki çalışmalar tarafından da desteklenmektedir. Bu kişiler aynı zamanda sıkıcı durumları daha az nahoş bulmuş ve onlarla yüksek içsel düşünce aracılığıyla daha kolay başa çıkabilmişlerdir. O halde “düşünmeyenler” iç dünyalarının boşluğundan kaçmak için fiziksel aktiviteyle uğraşıyor olabilirler mi?

Baş araştırmacı Todd McElroy’un da uyardığı gibi, “Sonuçta, daha çok düşünen bireylerin düşük aktivite seviyeleriyle savaşmaları için yardımcı olabilecek önemli bir faktör farkındalıktır. Daha az aktif olmaya meyillerinin farkındalığı, hareketsizliğin bedelinin farkındalığı ile birleştiğinde, daha düşünceli kişiler gün içinde daha aktif olmayı tercih edebilirler.

Yazan: 

Orjinal Link

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.