Bilim & Teknoloji

Bilim İnsanları İlk Manyetik Solucan Deliğini Yarattılar

Solucan Deliği Kolektif Kozmos
Credit: collective-evolution.com

Solucan delikleri, evrenin iki uzak bölgesini birbirine bağlayan büyüleyici (ama teorik) kozmolojik nesnelerdir. Solucan delikleri, geniş bir mesafeyi daha kısa sürede gitmeyi mümkün kılan “kısayollar” yaratırlar. Solucan delikleri, genel Görelilik Teorisi tarafından öngörülmüş ve Einstein’ın uzay-zaman boyunca “köprüler” olarak atıfta bulunduğu nesnelerdir. Solucan delikleri matematiksel olarak mümkün olsa da daha kanıtlanmış değildir. Yeni bir çalışma, bilim insanlarının bu teoriyi nasıl k olarak düşündüğünü ve nasıl bir solucan deliği yaratabileceklerini gösteriyor.

İspanya’daki Barselona Otonom Üniversitesi Fizik Bölümü’nden araştırmacılar, laboratuvar ortamında, uzaydaki manyetik alana tünel oluşturan manyetik bir solucan deliği yarattı.

Solucan deliği, manyetik bir alanı matematik malzemeleri ve meta yüzeyleri kullanarak, tespit edilemeyen bir yol boyunca uzaydaki bir noktadan diğerine aktarır. Deneysel olarak, solucan deliğinin bir ucundaki bir kaynaktan gelen manyetik alanın, diğer ucunda izole bir manyetik mono polar alan olarak göründüğünü ve 3D alanın dışında bir tünel boyunca ilerleyen bir manyetik alan yanılsaması yarattığımızı görebiliriz.

Üretilen solucan deliğinin fiziksel bir maddeyi bir noktadan diğer bir noktaya transfer etmesi şu ana kadar sağlanabilmiş değil. Ancak bir noktadan başka bir noktaya manyetik bir alanın transferi bu çalışmayla gerçekleştirildi. Fiziksel bir maddenin bir noktadan bir noktaya transferi bilim dünyası için hala çok merak edilen bir konu olarak yerini koruyor.

Solucan deliği insan gözü ile görülemez fakat solucan deliği bir dış ferromanyetik yüzey, bir iç süper-iletken tabaka ve içten bir silindir içine yuvarlanmış bir ferromanyetik levhadan oluşan bir küredir. İşte görebiliyor olsaydık bize nasıl olacağını gösteren bir resim:

Bu başarıdan önce araştırmacılar, manyetik alanları taşımak için bir tünel oluşturabiliyorlardı. Bu bulguyu ilgi çekici kılan şey ise kullanılan malzemelerin de katkısıyla, yaratılan manyetik alanın tamamen görünmez olarak transfer edilebiliyor olması.

Bu sonuç, dünyada manyetik tek bir kutup olmadığı için kendi içinde oldukça ilginçtir. Genel etki, geleneksel üç boyutun dışında kalan bir boyut boyunca bir noktadan diğerine geçtiği görülen bir manyetik alanın etkisidir.

Baş araştırmacı Alvar Sanchez, manyetik solucan deliğinin bilim kurguda yaygın olarak kullanılan teorik yerçekimi örneklerinin bir benzeri olduğunu söylüyor. Buna rağmen, günümüz bilim dünyasına göre hala uzayda benzer manyetik solucan deliklerinin olup olmadığını bilmenin bir yolu yok.

Yakın zamanda Annals of Physics’de yayınlanan bir makalede galaksimizde büyük bir kara deliğin aslında bir solucan deliği olduğuna dair matematiksel kanıtlar sunuldu. Eğer bu doğruysa, insanlar için uzay yolculuğu mümkün demektir.

Bu sonuç, spiral galaksilerin çoğunda solucan deliklerinin varlığını doğruladığından epey önemli.

Peki, burada önemli olan nedir? Bir cihaz manyetik bir alanı bir noktadan diğerine transfer edebiliyorsa, bir takım tıbbi uygulamalar için de kullanılabilir. Örneğin, uzak bir yere yerleştirilmiş güçlü bir mıknatısla vücudun röntgenini çekmek mümkün olabilir. İnsanların küçücük MR cihazına girme zorunluluğunun ortadan kalkması ve hatta radyasyondan kurtulma durumunu da düşünürsek gayet faydalı sonuçlar doğurabileceği ortada.

Pratikte kullanılabilecek sonuçları olması, solucan deliği konusunu gayet heyecan verici ve eğlenceli kılıyor. Şu sıralar dünya dışı yaşam hakkındaki araştırmalara olan ilgi fazlasıyla arttı ve halkın fizik teorileri hakkındaki ilgisi de oldukça arttı.

Bu alıntıyı size üzerine düşünebileceğiniz bir şey olsun diye buraya yazıyorum.

“Solucan deliğiyle veya uzay zaman bükülmesiyle de olsa vakumdan çıkmak için bir şekilde enerji üretiliyor olması lazım ve Dünya dışı varlıklar, bunun bir yolunu bulup bize de gösterecekler.” Kaynak) – Jack Kasher, Fizik Profesörü, Nebraska Üniversitesi

Kaynaklar:

http://www.nature.com/articles/srep12488

http://www.uab.cat/web/newsroom/news-detail/magnetic-wormhole-created-for-first-time-1345668003610.html?noticiaid=1345689132054

http://www.scientificamerican.com/article/magnetic-wormhole-created-in-lab/

http://www.sciencealert.com/a-magnetic-wormhole-that-connects-two-regions-of-space-has-been-created-for-the-first-time

Yazan:ARJUN WALIA

Yazının Orijinal Linki

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Barselona Üniversitesi değil, Barselona Otonom Üniversitesi, bunlar birbirinden farklı bilgi kirliliği yaratmamak adına düzeltirsiniz umarım…

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.