Bilim & Teknoloji Doğa ve Sağlık Sahte Bilim

Beyin Epifizi Detoksuyla Kendinizi Ruhsal, Zihinsel ve Fiziksel Anlamda Güçlendirin

Beyin Epifizi - Kolekftif-Kozmos
Credit: datpiff.com

Ufacık boyuyla beynin orta yerinde bulunan beyin epifizi, size ilk bakışta önemsiz görünebilir. Ancak araştırmacılar onun fiziksel, zihinsel ve (çoğu kişinin inanışına göre) ruhsal sağlık açısından oldukça önemli olduğunu gösterdi. Kötü beslenme, toksinlere maruz kalma, stres ve modern yaşam tarzına uygun bazı seçimler beyin epifizinin sertleşip kireçlenerek işlevini yitirmesine neden oluyor. Epifizi tekrar canlandırmak için ise beslenme ve bitkiler, güneş ışığı ile saf su ile detoksifikasyon yapmamız gerek.
Beyin epifizi sadece bir bezelye büyüklüğünde

Çam kozalağı şekli, bezelye kadar boyu ve beynin merkezinde konumlanmış bulunması ile beyin epifizi, küçük olmasına rağmen oldukça önemlidir. Uyuma uyanma düzenini kontrol eden melatonin ile beynin mutlu ve dengeli hissetmesini sağlayan bir sinir taşıyıcısı olan serotoninin salgılanmasından sorumludur. İyi bir uykunun yanı sıra melatonin aynı zamanda yaşlanma sürecini yavaşlatarak etkin bir antioksidan işlevi görür, bizleri elektromanyetik kirlilikten korur. Dahası melatonin takviyesi alan insanlar daha fazla empati kurduklarını belirtmiştir ki bu da kişiler arası daha uyumlu bir iletişim anlamına gelir.

Bilim insanları ruh molekülü olarak da milinen DMT’nin (dimethyltryptamine) de beyin epifizi tarafından üretildiğini düşünmektedir. Bu, psychotria viridis gibi şamanik bitkilere halüsinasyon etkisini veren maddedir. DMT, The Spirit Molecule’ün yazarı Dr. Rick Strassman beyin epifizinin doğum, ölüm ve mistik olaylar sırasında DMT ürettiğine inanıyor. DMT’nin aynı zamanda lucid rüya, zirve deneyimleri, yaratıcılık ve görsel canlandırma yeteneği ile ilgili olduğuna inanılıyor.
Beyin epifizi neden yavaş çalışmaya başlar

Yaşlanma süreci ve toksinlere maruz kalma epifizin kireçlenmesine neden olur. Musluk sularında, bazı besinlerde ve diş macununda bulunan sodyum fluroit sağlıklı bir epifizin bir numaralı düşmanıdır. Diyet hormonları, cıva, işlem görmüş yiyecekler, kafein, sigara, alkol ve rafine edilmiş şeker de kireçlenmeye yol açar. Telefonların ve kablosuz internet ağının bulunduğu radyasyon alanları da zararlıdır. Beyin epifizini iyileştirmenin ilk adımı bu tehlikelerden uzak durmaktır. İkinci adım ise halihazırda oluşmuş bulunan kireçlenmeden kurtulmaktır.
Epifiz için en uygun çalışma ortamını hazırlamak

Decalcify Pineal Gland websitesine göre aşağıdaki besinler ve takviye maddeler beyin epifizinin temizlenip birtakım işlevlerini yeniden kazanmasına yardımcı olur:

1. Organik mavi keler balığı yağı
2. MSM
3. Çiğ çikolata
4. Sitrik asit
5. Sarımsak
6. Çiğ elma sirkesi
7. Kekik yağı ve Nim ağacı özü
8. K1 ve/veya K2 vitaminleri
9. Bor
10. Melatonin
11. İyodin
12. Hint hurması
13. Saf su

Food for Consciousness’tan Holly Paige’in de bunlara ek olarak birkaç tavsiyesi var. “Mutluluk Çayı” ise bunlardan biri. İçerisinde çarkıfelek ve mayasıl otu bulunan bu çay pinolin içermektedir. Pinolin ise bir MAOI (monoamin oksidaz inhibitörü)’dür. MAOI sistemlerimizdeyken beyin daha fazla DMT üretir ve bu da yaratıcılık ve huzur dolu bir bilişsel seviyeye işaret eder.

Epifize iyi gelen başka bir içecek ise ayahuskadır. “Tadımlık” (günde bir yemek kaşığı kadar) olarak tüketildiğinde ayahuska modunuzu yükseltir, size yaratıcılık ve ilham kaynağı olur. Banisteriopsis caapi, Psychotria viridis (chakruna) ve portakal suyunu birkaç saat kaynatarak ayahuskayı elde edebilirsiniz. Büyük dozarda alındığında algıyı etkileyip halüsinasyona neden olabilir. Küçük dozlarda ise zihni tazeler. Ancak Psychotria viridis de dahil olmak üzere herhangi bir bitkiden DMT özütlemenin bazı ülkelerde yasa dışı olduğunu unutmayınız.

Gün ışığı da beyin epifizini besleyen ögelerdendir. Her gün en az on dakika güneş almaya dikkat etmeniz tavsiye edilir. Epifize faydalı olan diğer aktiviteler ise meditasyon, şarkı söyleme ve pranayama nefes teknikleridir.

Yazan: Carolanne Wright
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

 

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. İki buçuk senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: diller, öğrenmek, kitaplar, yemek yapmak. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.