Sahte Bilim

Başarılı İnsanların Her Sabah Tekrarladığı 5 Mantra

Kadın Şehirde Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Pazartesi sendromu ile başa çıkmanın yolu, hatırlaması kolay beş kutsal sözden geçiyor.

Yazı: Betsy Mikel / Aveck’in sahibi

 

Sabahları yataktan kalkarken zorlanıyor musunuz? Özellikle pazartesi sabahları… İster bitmek bilmeyen sıkıcı bir işiniz olsun, ister yeni işinizde henüz kayda değer bir şey yapamamış olun, işler istediğiniz gibi gitmiyorsa haftaya başlamak oldukça zorlaşır.

Herkes bir şekilde bu yollardan geçer. İşte bu yüzden büyük girişimciler başarı için sabah rutinleri öneriyor. Bazı rutinler saatler alabilir. Eğer bu kadar zamanınız yoksa birkaç dakikada gerçekleştirebileceğiniz aşağıdaki sabah mantraları güne ve haftaya pozitif başlamanızda size yardımcı olabilir.

 

  1. Bugün minnettarım çünkü…

Oprah Winfrey’in minnettarlık duyduğu şeyleri yazdığı bir günlüğü var. Yıllar boyunca, her gün şükrettiği beş şeyi topladı. Ona göre bu, gerçekleştirdiği en önemli başarı. Oprah, fiziksel olarak teşekkür etmenin ve bunları kayda geçirmenin, kendisine mutlu olduğu anları hatırlatmasında önemi olduğundan bahsediyor.

“Şu anda neye sahip olduğuna odaklanırsan, her zaman daha fazlasına sahip olursun, iki dolar bile olsa” diyor Oprah Winfrey. Minnettar olduğun şeyler çok basit bile olabilir. Mesela güneşli bir yerde soğuk karpuz yemek… Gerçekten de bu, Oprah’nın günlüğünde, 12 Ekim 1996 tarihli sayfaya ait minnettarlık cümlesi.

 

  1. Bugünü atlatmak için gereken şeylere sahibim

Eğer hayatı Oprah’nınki kadar güzel yaşıyorsanız, minnettarlık duyduğunuz şeylerin sayısı oldukça fazla olabilir. Fakat güne korkunç bir haberle başladınız ya da kısacası ters tarafınızdan kalktınız diyelim. Eğer gözlerinizi açtığınız saniye negatiflikle dolduysanız, yapmanız gereken şey kendinizi onarmak. Sizi buraya kadar getiren şeyin kendiniz olduğunu hatırlayın. Devam etmek için gereken şeylere sahip olduğunuzu unutmayın.

Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların Yapmadığı 13 Şey (Kuraldışı Yayınları) kitabının yazarı Amy Morin “Sizi kaybetmiş gibi gösterecek, ‘Bunu yapamam’ veya ‘Bu hiç de adil değil’ gibi ifadelerden kaçının” diyor ve ekliyor: “Buraya kadar geldiyseniz, başarılı olmak için hali hazırda deneyiminiz ve yeteneğiniz olduğu kesin.” Morin kendinizi daha güçlü hale getirecek birkaç mantra daha öneriyor. Bunlardan biri kendinize “elinizden gelenin en iyisinin, elinizden gelenin en iyisi” olduğunu hatırlatmak. Ayrıca bugün zihninizi meşgul eden şeyin beş yıl sonra hiç önemi kalmayacağını unutmayın.

 

  1. Bugün şunu başaracağım…

Ofiste saat beşi geçiyor ve birden fark ettiniz ki masanızda duran işin çeyreği bile tamamlanmamış…

Üzerinize gelen e-posta yığınlarını cevaplamak ya da gün boyu yel değirmenleriyle savaşmak yerine, gününüzü daha üretken geçirmenin bir yolu var. Üstelik bunu daha e-postalar size gelmeden önce başarabilirsiniz.

Sabah kalktıktan hemen sonra, verimli çalışma programı için küçük bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Kısa olması çok önemli. Onlarca zor görev ile dolu bir liste ancak başarısızlığa yol açar. Somut şeylerin olduğu bir liste size önemli olanları, daha az önemlilerden ayırmanızda yardımcı olur. Yalnızca acil olan şeylere odaklanmanız günü daha enerjik ve üretken geçirmenizi sağlar.

Eğer takviminiz önemli olmayanları eleyemeyecek kadar dolu ise birkaç mini liste hazırlayın. ABD’nin ABC kanalında yayımlanan girişimcilerle yatırımcıları karşı karşıya getiren reality şov Shark Tank’in yatırımcılarından Barbara Corcoran’ın işini ilerletmek için yarattığı “önemli şeyler” listesi bu konuda bir örnek olabilir.

İnternette bu tarz onlarca uygulama var. Fakat Barbara bu konuda biraz eski kafalı olduğunu belirtiyor: “Birçok online yapılacaklar listesi indirdim ve kullanmayı denedim. Ancak ne yaparsam yapayım, bir yere yazılı olmayan şeylere alışkın değilim” diyor: “Listedeki bir maddenin üstünü çizmenin verdiği haz, ‘sil’ butonuna basmaktan çok daha farklı.”

 

  1. Günümün en önemli hedefi ne?

Küçük bir yapılacaklar listesi, günü geçirmeniz için hedeflerinizi içerir. Fakat günün en önemli hedefi hep aklınızda bulunsun. Steve Jobs ve Benjamin Franklin, her sabah bu konuda kafa yoran önemli insanlardı.

2005’te Stanford Üniversitesi’nde yaptığı ünlü diploma töreni konuşmasında, Steve Jobs her sabah kalktığında aynaya bakıp “Bugün hayatımın son günü olsaydı, nasıl bir gün geçirmek isterdim?” diye sorduğunu söylemişti.

Benjamin Franklin’in günü ise sabah 5 sularında başlardı. Yataktan kalkma, yıkanma ve günün işlerinin planlamasını yapması üç saati bulurdu. Her sabah şu önemli soruyu kendine sorardı: “Bugün hangi iyi işleri yapacağım?”

 

  1. Bugünkü amacım şu…

Yoga eğitmenleri genellikle sizden dersin başında bir niyet belirlemenizi bekler. Burada amaç dikkati toplamaya yarayacak bir kelime bulmaktır. Eğer çok düşünen bir kişiyseniz, o kelimeyi bir süre sonra tekrar hatırlarsınız. Örneğin, belli bir pozisyonda dengenizi sağlamakta zorlanıyorsanız, kelimeniz “sabır” olabilir. Uzun ve yorucu bir günün sonrasında mata adımınızı atıyor ve zihninizi yumuşatmaya çalışıyorsanız sizin kelimeniz “huzur” olabilir.

Böyle bir yaklaşımı güne başlarken de kullanabilirsiniz. Gün boyunca planladıklarınızı düşünün. Kalabalık toplantılar arasında kaybolmak üzereyken kendinize hatırlatmanız gereken bir kelime var mı? O halde gün boyunca bu kelimeyi aklınızda tutun.

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Orijinal Link…

 

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.