Spiritüel Yarat & Üret

Başarılı İnsanların Asla Yapmadığı 11 Şey

Tenisci- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Başarının anahtarını bulmaya çalışırken çılgına dönebilirsiniz. Yada sadece bahsedeceğim bu 11 davranışı hayatınızdan çıkartır ve hedeflerinize ulaşmak üzere büyük adımlar atabilirsiniz.

BILL MURPHY JR.

Başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Bazı insanlar için, belirli bir düzeyde saygı kazanmak yada bir işin üstesinden gelmektir. Tabi, hepimizin bildiği gibi bazılarımız başarılı olmayı sadece banka hesaplarının büyüklüğü ile ölçer.

Bunlara aldırış etmeksizin, birçok başarılı insanın sahip olduğu bazı davranışlar ve alışkanlıklar vardır. Daha önemlisi, başarılı insanların ne pahasına olursa olsun yapmadığı şeyler vardır.

O halde, yapılacak 2 şey var. Öncelikle e-kitabıma bir göz atın: How to Raise Successful Kids. Sonra ise aşağıda anlatacağım başlıklara bir bakın—çok başarılı insanların yapmayı reddettikleri şeyler—ve hepsinin sonundaki meydan okumalar hakkında düşünün.

1. Başarılı insanlar kalıplara sığmayı reddederler.

“Kalıpların dışında düşünmek” tam bir iş dünyası klişesidir. Ama gerçekten başarılı olanlar bundan daha fazlasını yaparlar—kalıpların dışında yaşarlar.

İyi yada kötü niyetli olmaları fark etmeksizin başka insanların kendilerini tanımlamasına izin vermezler. Kendilerine asla bir lider olamayacaklarını söyleyen kıskanç patronlarını dinlemezler. Belki de en önemlisi anne, babaları yada öğretmenleri—örneğin—“rakamlarla arası iyi” ama hiç yaratıcı değil veya mükemmel bir takım oyuncusu ama lider değil dedi diye tutkularını sınırlamazlar. Güçlü oldukları alanlara yönelmezler. Nerede güçlü olduklarını kendileri belirlerler.

Meydan okuyun: İnsanların size dayattığı ama sizin gitmesine izin vermeniz gereken beklentiler nedir?

2. Başarılı insanlar kin beslemezler.

Bir savaşı kazanmak çok çaba ister. Ama kin beslerseniz, bu sadece bir tarafın haberdar olduğu bir savaşta mücadele etmek gibi olacaktır.

Tabi, insanlar canımızı sıktığında çoğumuz geçmişimizin derinlerine kadar inip haksızlığa uğradığımız bir zaman bulabiliriz.—affedilmeyecek kadar haksızlığa uğradığımız. Bunun hakkında düşünmek bile size haksızlık edenlere bir zafer daha kazandırır. Enerjinizi başka bir yere yönlendirin—gerçekten önemsediğiniz şeylere.

Meydan okuyun: Hepimizin uzun zamandır tutunduğu şeyler vardır. Hangilerini affetmeye ihtiyacınız var?

3. Başarılı insanlar anlamsız konular üzerine tartışmayı reddeder.

Yineliyorum: Enerji israfı.

İflah olmaz Trump/Hillary/Bernie destekçilerini fikirlerini değiştirmeye Facebook’la ikna edemeyeceksiniz. Başarılı insanlar enerjilerini gerçekten fark yaratabilecek işlerde harcarlar.

Meydan okuyun: Geride kalmanıza neden olan inançlarınız neler? Onları bırakmaya hazır mısınız?

4. Başarılı insanlar vazgeçmeyi reddeder.

Başarılı insanlar basitçe daha sıkı çalıştıkları için başarılıdırlar.

Daha sıkı çalışırlar çünkü yaptıkları iş onlara çalışıyormuş gibi hissettirmez.—en azından, angarya gibi hissettirmez. Onların işleri para almasalar da(bazen gerçekten de almazlar) yapacakları işlerdir.

Karşılığını alsınlar yada almasınlar, yapılması gereken önemli bir işi yok saymazlar.

Meydan okuyun: Bunu sesli söylemenize gerek yok ama en son ne zaman mazeretler bularak önemli bir işten kaytardınız? Yakın zamanda tekrarlamayı düşünüyor musunuz?

5. Başarılı insanlar asla kendi değer yargılarına ihanet etmez.

Her şeyin sonunda, gönülden bağlı olduğunuz değerlerinizden başka neyiniz kalır? Belki köklü bir dini inancınız vardır. Belki de et yemenin yanlış olduğunu düşünüyorsunuzdur. Belki hiçbir Amerikan beysbol takımının taraftarı değilsiniz çünkü belirlenen vurucu bu sporu mahvediyor. Bunlar senin değer yargıların, benim değil arkadaşım—ve eminim bu değerler sürekli sınanıyor. Gerçekten başarılı insanların pazarlığa açık olmayan çok fazla konusu yoktur ama olanlar da dokunulmazdır.

Meydan okuyun: Temel değerlerinizi belirlediniz mi? Daha da önemlisi başka insanlar onların farkında mı?

6. Başarılı insanlar arkadaşlarına ve ailesine asla ihanet etmez.

Bu tabi ki her şeye boyun eğmeniz anlamına gelmiyor. Kendiniz için ayağa kalkıp dik durmanız gerek. Ama yine de, gerçekten başarılı insanlar şunu bilir aileniz ve yakın arkadaşlarınız size güvenemiyorsa, başkalarının güvenmesini nasıl bekleyebilirsiniz?

Meydan okuyun: Akrabalarınızla en son ne zaman görüştünüz?

7. Başarılı insanlar gözlerini hedeflerinden ayırmazlar.

Hedeflerinizi belirlemek ve onların peşinden gitmek arasındaki fark pedal çevirmekle gerçekten bir yere varmak arasındaki farktır. Amaca ne kadar odaklandığınızı fark etmeksizin aynı çabayı göstereceksiniz, ama eğer amacınıza ulaşamazsanız, başka birilerinin amaçlarına ulaşmalarına yardım etmiş olma şansınız da var.

Meydan okuyun: En önemli 3 gayeniz nedir? Bugün onları gerçekleştirmek için ne yaptınız?

8. Başarılı insanlar içlerindeki şüpheyle mümkün olan her şekilde mücadele ederler.

Korku normaldir, hatta sağlıklı—ama yenilgiyi kabul etmek bir hastalıktır. Nereden geldiğinden emin değilim ama hepimiz bununla yüzleşiriz. Başarılı insanlar buna teslim olmayı reddederler dahası başka insanların da kendileri hakkındaki şüphelerini yenmelerine yardımcı olmayı görev bilirler.

Bunun yapmanın en kolay yolu? Yaptığınız her şeyde başkalarına olan saygınızı göstermenizdir.

Meydan okuyun: Bugün birilerinin egosunu yükselttiniz mi? Eğer cevabınız hayırsa, bunu yapmanın kendi değerinizi düşürdüğünü düşündüğünüz için miydi? (Bunu hemen aşmalısınız!!!!!!)

9. Başarılı insanlar sağlıklarını tehlikeye atmayı reddederler.

Başka bir pazarlığa kapalı konu daha. Hiçbirimiz sonsuza kadar yaşamayacağız ama fitnessa gitmek, uyumak veya düşük ücretle çok çalışmak—biraz fazla para, patronun gözünde itibar kazanmak bunlar her zaman cazibeli gözükür. Gerçekten başarılı insanların hayatında bunlara yer yoktur. Sağlıkları onların en önemli önceliklerinden biridir.

Meydan okuyun: Daha uzun yaşamak için değiştirmeniz gerek bir şey söyler misiniz? Başka?

10. Başarılı insanlar başkaları tarafından bastırılmayı kabul etmez.

Hepimiz hayatımız boyunca zorbalarla yüzleşiriz. Gerçekten başarılı insanlar onlara katlanmaz. Onları yenmenin bir yolunu bulurlar. Zorbalarla onların sahasında güreşmeleri gerekmez, ama yine de kazanmanın bir yolunu bulurlar.

Kin tutmamak konusundaki kuralı çiğnememeye dikkat edin, başarılı insanlar kendileri için direnmenin başkaları için de direnmek olduğunu bilirler.

Meydan okuyun: Tanıdığınız zorbalar kimler? Onların başkaları üzerindeki etkisini azaltmak için neler yaptınız?

11. Başarılı insanlar asla rekabetten kaçmaz.

Bu çok yönlü bir unsurdur. Başarılı insanlar asla rekabetten kaçmazlar—ama kendilerinin başkalarının koyduğu kurallara göre ölçülmelerine de izin vermezler. Şu eski sözün tersini düşünürler: “Oynamayı reddedersen, kaybedemezsin.”

Aynı zamanda, kazandıklarında övgüleri alabileceklerdir. Gerçekten başarılı insanlar böbürlenmezler, ama başkaları onları takdir etmeye istekliyse kendi çabalarını azımsamazlar da.

Meydan okuyun: Gerçekten de harcadığınız emeğe değmeyen hangi rekabetlere girdiniz?

Yazan: Bill Murphy Jr.

Yazının Orijinal Linki

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.