Spiritüel

Bağlanmayı Bırakmak İçin 6 Sebep

Buddha- Kolektif Kozmos

 

“Bağlanmak illüzyonların büyük imalatçısıdır, gerçeğe sadece bağımsız insanlar ulaşabilir.”

– Simone Weil

 

Buda’ya göre, bağlanmak; yani daimi bir duruma, bir şeye ya da bir kişiye bağlı kalma arzusu, tutku, istek ve güvensizlik getirir. Buda der ki; bu, insanın acı çekmesinin temel sebeplerinden biridir.

Bağlanmamak ise, öte yandan, zihni bu sınırlayıcı arzulardan arındırmayı amaçlar. Bunu başardığımızda şefkat, berrak bakış ve hayatın geçiciliğini kavrayışı beraberinde getiren zihin birliğine doğru hareket edebiliriz.

İnsanlar yalnızca fiziksel objelere bağlanmayıp ilişkilere, fikirlere, inançlara, başarıya ve başarısızlığa da bağlanırlar. İnsan türü ve gezegen olarak karşı karşıya geldiğimiz problemlerin çoğu bunun gibi bir veya birden fazla şeye bağlanmanın doğrudan sonucudur.

Eğer bu hayatta aynı kalan kesin bir şey varsa, o da değişimdir. Varlığımızın geçiciliğinin farkına varır varmaz bağlanmaktan vazgeçmek çok daha kolay hale gelir. Bu teori kulağa kolay gelse de, en büyük üstatlar bile bağlanmaktan vazgeçerken mücadele verirler.

 

Sizi Bağlanmaktan Vazgeçirebilecek 6 Sebep

 

“Bazıları bağlanmanın bizi daha güçlü yaptığını düşünür, ama bazen bizi güçlü yapan, bir şeylerin gitmesine izin vermektir.”

-Herman Hesse

 

  1.   Daha Az Acı ve Izdırap

İnsanlar bir şeylere bağlanmaya meyillidirler, fakat bu beyhude kavrayış, bu bağlanış, çoğunlukla acıya ve ızdıraba sebep olur. Çünkü genellikle sahip olduklarımızı, ilişkilerimizi ya da diğer arzu objelerini içselleştiririz. Açıklamama izin verin. Bir şeyden veya bir kişiden zevk, mutluluk, ya da bir şekil keyif aldığımı ve birden bu erişimimin elimden alındığını farz edin. Bu durumda ne olur? Eğer bağlanmışsak, acı çekeriz, hırsızlığa uğramış gibi hissederiz. Bir zamanlar ‘bizim’ olan bir şeyin artık bizim olmadığını hissederiz. Bu yüzden acı ve ızdırap çekeriz.

  1. İllüzyonlardan Kurtuluş

İnsan zihni koşulların, inançların, deneyimlerin ve algıların toplamıdır. Kafamızda, bir şeylerin olması gerektiği şekilde, zihinsel modellerini oluşturmaya başlarız. Çoğumuz şimdiki zamanda yaşamadığımız için sadece kafamızda yarattığımız bu illüzyonlara bağlı kalırız. Zihnimizin aldandığı bu aldatmacalı durumlarla ilişkilendiremediğimiz bir şeyle karşılaştığımızda tekrardan ızdırap ve acı çekeriz. Çünkü sahip olmayı dilediğimiz bazı objelere, deneyimlere ya da arzulara saplanmış ya da bağlanmışızdır.

  1. Egodan ve Kimlikten Kurtuluş

Ayrıca, inşa edilmiş kimliklerimize de bağlanırız. Ego dediğimiz şey benliktir, kişisel kimliğimizdir. Ego kendimize karşı olan algımızdır, kendimizin diğerlerinden ayrılmasıdır, olduğumuzu düşündüğümüz kişiye bağlanmamızdır. Bu, gerçeklikten uzaklaşmak için kendi yarattığımız bir yanılsamadır. Bu kimlik bize tutunacak bir şey verdiğinden kimliğimizi kaybetmekten korkarız. Birçok insan yakın geçmişte bu kaybı dünya çapında gerçekleşen ekonomik kriz dolayısıyla yaşamıştır. Meslekler, evler ve ilişkiler yok edilmiştir. Fiziksel objelere ve ilişkilere olan bu bağlılığımız birçok insanı bomboş bırakıp bir çeşit kimlik bulmaya zorlamıştır.

    4.  Bağlanmanın Yeni Deneyimleri ve Potansiyeli Kısıtlaması

 Bağımsızlık ve açıklık, alternatif fikirlere, ihtimallere ve kişinin değişimi kabul etmesine izin verir. Yeni fikirlerin ve fırsatların yetişmesine yardım ederek ‘yapma’ haline karşın ‘olma’ halini öne çıkarır. 7/24 duyusal aşırı yüklemeye maruz kaldığımız modern dünyada bağımsızlaşmak çoğunlukla zor olur çünkü kafamız çok meşgul duruma gelmiştir. Kafalarımız bir sonraki önemli açıklama, alet, şey tarafından ayartılarak oyalanır.

  1.  Özgürlüğü ve Anlamı Yaşamak

Bağlanmak bizi gerçeklikten uzaklaştırırken, bağımsızlık bize yaşamın anlamını düşünmek için özgürlük, alan ve zaman verir. Bağlanmak, şimdiki dünyamızı nasıl algıladığımızı ve ona nasıl tepki verdiğimizi etkiler çünkü abartı bir dünya çok yükseklere çıkıp aşağılara inen hızlı bir tren gibidir. Bu da zirvedeki zevk anlarını daha da fazla aramamıza ve kalıcı mutluluğa bizi daha fazla muhtaç eden, amacı arzu gidermek olan hedonistik dünyaya girmemize sebep olur.

  1. Gerçek Sevgiyi Tatmak

İlk bakışta ilişkiler ve sevgi için bağlanmamak çelişkili görünse de, sevginin gerçek doğasını düşündüğünüzde aslında tamamen mantıklıdır. Koşulsuz (karşılığında bir şey beklemeye bağlı olmadan) sevdiğiniz zaman gerçekten seviyorsunuz demektir. Sevgi, olma durumudur.

Birini karşılığında bir şey bekleyerek sevdiğiniz zaman bu koşullu sevgi olur. Birini bir sonuç veya karşılık için sevmezseniz, işte o zaman gerçek aşkta ustalaşmış olursunuz. Karşılığında bir şey isteme beklentisinden kurtularak sevmek, sevginin sunabileceğiniz en güçlü ve yüksek halidir, çünkü o zaman sevgi koşulsuz ve korkusuzca var olur. Sevgi, saf özgürlüktür.

 

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bu makale, One – A Survival Guide for the Future… (https://www.amazon.com/One-Survival-Future-D-Martin/dp/0473192691/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1342388947&sr=1-1&keywords=One+A+survival+Guide+for+the+future) ve Rethink…Your World, Your Future ’ın (http://onenesspublishing.com/rethink/) yazarı Andrew Martin tarafından derlenmiştir

Kaynak : One ~ A Survival Guide for the Future… (https://www.amazon.com/One-Survival-Future-D-Martin/dp/0473192691/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1342388947&sr=1-1&keywords=One+A+survival+Guide+for+the+future) ‘dan alıntılar

Asıl Kaynak: http://www.collective-evolution.com/2016/07/12/letting-go-of-attachment-6-reasons-to-let-go/

10 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Paylaştığınız kitabın “One – A survival guide for the future” Türkçe çevirisi var mı acaba? İnternette aradım ama bulamadım

  • Keyifle takip ediyorum ama bu yazı çok başka, olduğu gibi defterime yazdım kelime kelime. Çok teşekkürler emekleriniz için.

  • Paylaşımlar için teşekkürler elinize sağlık. İçeriğin kopyalanmasına karşın koyduğunuz önlem anlaşılabilir fakat bunu “Asıl Kaynak” kısmı için yapmamalısınız.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.