Spiritüel

Aşık Mısınız, Yoksa Sadece Birine Bağlanmış Mı Hissediyorsunuz? Aradaki Fark Neden Bu Kadar Önemli?

Aşk Animasyon - Kolektif Kozmos
Credit: Power of Positivity

Hepimiz sürekli ilişkiden ilişkiye atlayan ve sürekli bize gelip ‘ben aşık oldum’ diyen insanlar tanıyoruz.

Hayatımın büyük bir çoğunluğunu yalnız geçiren biri olarak sürekli birilerine ‘aşık olan’ bu insanları asla anlayamadım.

Hep bu yaşadıklarının aşk olamayacağını varsaydım çünkü bunların hepsinin sebebinin yalnız kalma korkusu olduğunu düşündüm. Evet, evet doğru. Öyle değil mi?

Kısmen. Aşk Tamamen Gerçekçi Verilerle Ölçebileceğiniz Bir Şey Değil, Sadece Hissedebildiğiniz Bir Şey.

Peki ya duygularınız doğru değilse? Ya sadece yalnız kalmaktan korkuyorsanız? Ya da birine bağlanamamaktan (ne kadar kısa süreli olursa olsun) bıkıp usandıysanız? Sadece kendinizi güvende hissetmenizi sağladığı için o kişinin sizin ruh eşiniz olduğunu hissediyorsanız?

Bu tür ilişkileri hepimiz geçmişimizden biliyoruz; geçmişe bakıp “Ona nasıl seni seviyorum dediğime inanamıyorum” demişizdir. Hiç sizin tarzınız olmayan ve bir daha görmek istemeyeceğiniz birine nasıl olur da ‘seni seviyorum’ diyebilirsiniz?

Cevap Veriyorum; Bunun Adı Aşk Değil, Bunun Adı Bağlanmış Hissetmek.

Ben bir aşk uzmanı değilim, o yüzden size kalkıp da partnerinize aşık olup olmadığınızı ya da sadece yalnızlıktan onunla beraber olmayı seçtiğinizi falan söyleyemem. Ancak bu durumun bazı temel habercilerini sizinle paylaşabilirim. Bunlar arkadaşlarınıza gösterebileceğiniz türden işaretler çünkü, hadi dürüst olalım, eşi için sadece ‘hep yanımdaydı’ diyebilen birinin düğününe katılmaya istekli olmazsınız. Eğer siz de ilişkinizin aşk-bağlanma düzleminin neresinde durduğuna emin olamıyorsanız aşağıda saydıklarıma bir göz atın ve ilişkinizi doğru konumlandırmaya çalışın.

Aşk Tutkulu, Bağlanmak İse Duyarsızdır.

Aşıkken içinizde bir ateş yandığını hissedersiniz. Bu öfke dolu veya dünya tatlısı bir şey hissettirebilir ama yine de o ateş vardır. Ve sadece gerçekten o ateşi hissettiğinizde ‘aşık’ olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Aşık değil de yalnızca bağlanmış iseniz emin olun ki hissettiğiniz şey asla o ateşin hissettirdiklerinin yanından dahi geçemez. Sevimli anlar yaşar, endişe duyar, tahammül eder ve daha bunlar gibi birçok duyguyu yaşarsınız ancak o ateşin hissettirdiklerini asla yaşayamazsınız.

Aşk = Kendini Düşünmemek. Bağlanmak = Ben Merkeziyetçilik.

Gerçek aşkta her şey başka birine dairdir. Gerçekten aşık olduğunuzda aşık olduğunuz insanın ihtiyaçlarını hep sizinkilerin dahi üstünde tutarsınız. Yaptığınız her şey onlar içindir ve yaptığınız her şeyin içinde hep sizden bir parça vardır.

Bağlanmak ise tamamen kendinizle alakalıdır. Size yardımcı olacak ya da bir şekilde size fayda sağlayacak birini yanınızda istersiniz. Hayatta gerçekten değer verdiğiniz o kişi değil, kendinizsinizdir. Yaptığınız her şeyi – ne kadar onun için bir şeyler yapıyor gibi görünseniz de – kendiniz için yapıyorsunuzdur.

Aşk Özgürlüktür. Bağlanmak İse Tutukluluktur.

Aşık olmak harika bir duygudur, çünkü sevgiyi hissetmek, ne hissettiğini anlamak ya da güvende hissetmek için sevdiğin insanla birlikte olmak zorunda değilsindir. Onları aranızdaki bağa güvenecek kadar çok seviyorsunuzdur.

Birine bağlı olduğunuzda sürekli onunla olmak ister ve sadece onunlayken ‘mutlu’ olabileceğinizi düşünürsünüz. Ondan ayrı kalamaz sürekli yanınızda istersiniz. Durmadan şu an nerede ve kiminle diye düşünür durursunuz.

Aşk İki Tarafı Da Güçlendirir. Bağlanmak İse Taraf Seçer.

Gerçek aşkı hissetmek sizi yeni zirvelere taşımak için kanatlar verir. Size yenilenmiş bir enerji ve özgürlük duygusu verir. Hayallerinizi sevdiğiniz insanla paylaşır, tam destek ve motivasyonla onların hayallerini dinlersiniz.

Bağlı olduğunuz zaman yalnızca bir güç mücadelesi vardır. Kararları kendiniz alırsınız ve onları bırakmadığınıza emin olursunuz. Hayallere dair tek önemli şey olur o da siz olursunuz.

Aşkın Zaman Sınırlaması Yoktur. Bağlanmanın Ömrü Vardır.

Birine aşık olduğunuzda olay orada biter. Zamanın hiçbir hükmü kalmaz. Birine aşık olduğunda onu her zaman sevmeye devam edersin öyle ya da böyle aranızda neler yaşanırsa yaşansın o aşk asla bitmez.

Ama bağlanma dediğimiz olay öyle işlemez. Bağlanmanın bir son kullanma tarihi vardır. İkizin de aynı derecede ve aynı sürede birbirinize aynı duyguları beslemeniz imkânsızdır. O nedenle başlangıç bile aslında bir bitiştir.

İlişki içinde olmak hiçbir zaman bütün bir ilişkinin her anı için kolay değildir. Önemli olan çabalamaktır. Gerçek aşk güzel ve çarpıcı bir duygudur. Ancak bu duyguyu şu ana kadar bulamamış olmanız hiçbir zaman bulamayacağınız anlamına gelmez. Sabırlı olun! Kendinizi ve ilişkilerinizi tekrar gözden geçirin. Eğer aşık değil de sadece bağlanmış hissediyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden gerçek aşkı bulmak adına yeni maceralara yelken açmaya

Yazan: Raven Fon

Yazının Orjinali

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.