Spiritüel

Altı Dakikalık Bir Sabah Programı İle Her Güne Taptaze Başlayın

Günaydın Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Yıllarca yorgun ve bitkin uyandığım onca sabahtan sonra, artık ‘günaydın’ kelimesindeki ‘aydınlığı’ keşfettim.

Eskiden sabahları hep kızgın ve suratsız olduğumu söylerlerdi. Her sabah alarmım çaldığında yüzümde öyle bir tiksinme ifadesi olurdu ki sanki akşam Kardashian’ların eski sevgililerinden biriyle içki oyunu oynayıp sabahında da eski Sovyet çöplüklerinden birinde uyanmışım.

Sabahlardan nefret etmem demek günün başlangıcından nefret etmem demekti. Bu da berbat ve tamamen insanı tüketici bir hayat seçimiydi. İşte bu yüzden, sonraki altı ay boyunca farklı teknikleri araştırıp ilgimi çekenleri denemeye ayırdım ve şu an geldiğim noktaya ben bile inanamıyorum.

Öncelikle hangi sabah alışkanlarınızdan vazgeçmeniz gerektiğine kadar verin.

Düşünmenize yardımcı olsun diye eskiden yaptığım şeylerin bazılarını yazıyorum:

• Telefona alarm kurup onu yatağın hemen dibindeki komodinin üzerine koymak, ki böylece…

 • Direkt uyumak yerine son bir mail daha göndermek ya da internette dolaşıp komik kedi videoları izlemek. Telefon gelen ışık ve ekranda yaptığınız her hareketle uyuyup dinlenmesi gereken beyninizi uyanık tutarsınız.
 • Alarm çalar çalmaz, “Of ya, daha şimdi yattım, ne zaman sabah oldu,” demek. Gittiğim danışman, bana bunun beyne “Günün berbat geçecek, hatta güne ne kadar erken başlarsan akşam o kadar geç olacak” sinyali vermekten başka bir şey olmadığını söyledi.
 • Alarmı ertelemek.
 • Alarmı tekrar ertelemek.
 • Ve tekrar ertelemek.
 • Daha kendime gelmemişken beş dakika ne giyeceğimi düşünmek.
 • Çorabın bir eşini giymek.
 • Birilerine “acil” bir mesaj göndermek.
 • Sonra çorabın diğer eşini giymek.

Ve bu liste daha uzuyor da uzuyor. Aradan 90 dakika geçiyor ve saçım başım karmakarışık, koşturarak evden çıkarken yine niye sabah toplantısına geç kaldığımı ve yeterince erken kalkmış olamama rağmen geçen bir buçuk saatte ne yapmış olabileceğimi düşünüyorum.

Tüm bu çılgınlığa altı dakikalık bir program ekledim. Aslında geçen zaman artıyormuş gibi görünse de bu şekilde alarmı ertelemekle geçen 27 dakikadan ve tembel tembel harcadığım diğer 10 dakikadan tasarruf ediyorum.

İyi uyanmak istiyorsanız uyku kalitenize de dikkat edin.

The Power of Habit’te Charles Duhigg, “Yatakta oraya buraya dönmeden uykuya dalmak ve kendinizi iyi hissederek uyanmak mı istiyorsunuz? Gece yatmadan önce neler yaptığınıza dikkat edin. Böylelikle daha kolay ve iyi uyanabilirsiniz.”

 • Hava durumu ve takviminizi kontrol edip ertesi gün giyeceklerinizi akşamdan bir kenara ayırın. Tek birer pantalon ve tişört olsa bile en azından gereksiz bir eksik işle uğraşmış olacaksınız.
 • Sabah kalkar kalkmaz içmek için yatağınızın yakınına bir bardak su koyun. Her gece uyurken bir kilograma yakın su kaybedersiniz ve susuzluk, sabahları ayılmanızı zorlaştırabilir.
 • Termostatı siz kalkmadan önce odanız ısınacak şekilde ayarlayın. Sabahları sıcacık yatağından çıkmak herkese zor geliyor. Fakat odanız yeterli miktarda ısınmış olursa daha kolay kalkabilirsiniz.
 • Telefonunuzu yatağınızdan uzak, banyonun veya spor kıyafetlerinizin yakınında bir yere koyun.
 • Loş ışıkta ve ılık bir odada yatmadan biraz kitap okuyun. Günbatımı rengindeki ışık beyninize günün bittiği sinyalini verecektir.

Sabah alışkanlıkları edinin.

 • Alarmınız yatağınızdan uzak bir yerde çaldığında hemen ayağa dikilip onu kapatıyorsunuz. Tabi bu arada eviniz çoktan sıcacık olmuş.
 • Akşamdan bıraktığınız suyu dikin kafanıza gitsin. Arının ve kendinize gelin.
 • Spor günlerinde akşamdan hazırladığınız spor kıyafetlerinizi giyip direkt spor salonuna gidin. Evden çıkmanın spor yapmaktan daha zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Üşenmeyi bırakıp sporunuzu yapın ve güne böylece enerji dolu başlayın. Sabah sporu beni o kadar dinçleştiriyor ki duşta yerimde duramayıp boks yapıyormuşum gibi havayı yumrukluyorum.
 • Spor yapmayacağınız günlerde de evden çıkmadan önce mutlaka kan akışınızı hızlandıracak fiziksel bir aktivite yapmanız gerekli. Ne olduğu hiç far etmez. Ben her gün bir ve her geçen gün öncekinden bir fazla set şınav çekiyorum. 20 ile başladım ve şimdi bu sayıyı 57’ye çıkardım! Sadece bir dakika sürse de kan, hızla tüm bedenimi tazeliyor ve açıldığımı hissediyorum.
 • Duştayken kendiniz olmayacaksınız da ne zaman olacaksınız? İşte en sevdiğiniz şarkıları söyleme zamanı. Sizi enerji verecek ve pozitif mesajlarla dolu parçaları seçmeyi unutmayın!
 • Son olarak, her ne kadar bunu söyleyerek kişisel gelişim adı altında saçma sapan şeyler yayınlayan insanları andırabilsem de itiraf ediyorum: Her sabah ajandama sahip olduğum için minnettar hissettiğim üç şeyi yazıyorum. Shawn Achor’a göre bunu arka arkaya 21 gün tekrarlayınca beyninizi “negatif değil pozitif bilgiyi tarayıp ortaya çıkar” şeklinde proglamlamış oluyorsunuz. Benim gibi huysuz bir eski Sovyet yanlısında işe yaradıysa sizde hayli hayli yarar.

Tüm bunları alışkanlık haline getirdikten sonra yapmak çok daha kolay.

Ben kendim senelerce sabah rutinleriyle boğuştum, ta ki Charles Duhigg’in “Alışkanlıkların gücü sizin onları yapmayı seçmiş olmanızdan gelir,” sözüyle aydınlanana kadar. Hemen şimdi, elinize bir kağıt kalem alıp uyku öncesi ve sonrası yapılacaklar listesi hazırlayın. Listeniz sadece ve sadece size özel olmalı. İlk birkaç gün hevesle tekrarlamak hep daha kolaydır, bu yüzden yılmadan alışana kadar tüm maddeleri yerine getirin. Kısa bir süre sonra uyku öncesi ve sonrası olumlu alışkanlıklar edinmiş olacaksınız ve böylece sabahlarınız, günleriniz ve yıllarınız enerji, mutluluk ve başarı ile dolacak.

Yazan: Slava Menn

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.