Bilim & Teknoloji Doğa ve Sağlık Spiritüel

5 Dakika Derin Nefes Alıp Vermenin Empati Kurmamızı Kolaylaştırdığı Kanıtlandı

Meditasyon - Kolektif Kozmos
Credit: collective-evolution

Empati her zaman önemlidir, ancak zor zamanlar yaşadığımızda ve başkaları ile ilgilenmek daha da zor olduğunda, empati daha da önemli hale gelir. Çünkü çoğunlukla kendi baloncuğumuz içerisinde sıkışmış durumdayızdır ve dünyaya kendi benzersiz bakışımızla bakarken başkalarının hislerini göz ardı etmek çok kolay olabilir. Ancak, sadece başkalarının iyiliği için değil, kendi kişisel gelişimimiz için de başkalarının dünyayı nasıl deneyimlediğini anlamak çok önemlidir.

Kendimizi başka birinin yerine koyduğumuzda, deneyimlerini ve bakış açılarını anlamaya çalışırken, empati yapmayı deneyimlemiş oluyoruz. Bazen sadece empati kurarız ve bir anda doğal bir içgüdü olarak harekete geçer tıpkı birinin ağlamasını gördüğümüz zamanki gibi. Ancak gerçek empati bilinçli çaba gerektirir.

Peki, gerçekten empati bu kadar uğraş gerektiriyor mu? Veya empati yapmak biraz daha kolay olabilir mi? Cambridge Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacılar, bunun derin nefes almak kadar basit bir yöntemi olduğuna inanıyorlar.

Çalışmaya göre, derin nefes, algılama durumunu tetikler veya kendi bedeninizde olup bitenlere dikkat çeker ve bu da başkalarının duygularını anlamanızı sağlar.

Bu çalışma kapsamında Londra Üniversitesi Psikiyatri, Psikoloji ve Sinir Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar ekibi, katılımcılardan belirli bir süre sessizce oturmalarını ve kendi nabızlarını saymalarını istediler. Sessizce oturmaları ve kalp atışlarına konsantre olmaları dışında nabızlarını saymak için herhangi başka bir yöntem kullanmalarına izin verilmedi.

Katılımcılar daha sonra, sosyal etkileşim hakkında parçalar halinde 15 dakikalık kısa bir video izlediler. Her parça arasında, videodaki karakterlerden birinin zihinsel durumu hakkında sorular soruldu. Araştırmacılar, kendi kalp atışlarını sayabilen katılımcıların, başkalarının duygularını daha iyi tanımlayabildiğini keşfettiler.

Araştırmacılara göre, bu sonuçlar beynin insular lob adı verilen kısmını kullandığını tespit eden geçmiş araştırmaları doğruladı. Bu tür bir bakış açısı, sadece beynin değil bir bütün olarak vücudumuzun inanılmaz derecede zeki olduğunu ortaya koyuyor. Bilincin sıkça beyinle ilişkilendirilmesine rağmen, bilinç vücudumuzun tüm hücrelerinde bulunur. Ve hücrelerimizin bilinçli olduğunu ne kadar farkında olursak, vücudumuzun dışındaki dış dünya hakkındaki farkındalığımız da o kadar artar.

Araştırmacılar “bedensel duyarlılık eğitiminin gerçek dünyaya olumlu etkilerinin olabileceği” sonucuna vardılar.

Kalp atışlarınızı saymakla birlikte, çeşitli derin nefes egzersizleri, meditasyon ve mindfulness egzersizleri gibi, uygulayabileceğiniz bedensel duyarlılık yöntemleri de bulunmaktadır.

Bu 20 dakikalık mindfulness egzersiz videosu da size yardımcı olabilir:

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Yazının Orijinal Linki

Çeviren: Rabia Evgin

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.