Yarat & Üret

240 Milyon Dolarlık Bir İş Hiç Bir Kural Olmadan Nasıl Yönetilir

 

Herkesin mutlaka izlenmesi gereken bir TED konuşması, hiç de alışılagelmeyen uygulamalarla bir şirketin başarı merdivenlerini nasıl tırmanacağının sırlarını açıklıyor.

Bu sorular iş liderleri tarafından neredeyse hiç sorulmuyor:

  • Çalışanlarımızın işe ne zaman geldiğini ve işten ne zaman ayrıldığını neden bilmek istiyoruz?
  • Bunun yerine, çalışanlarımızdan belli bir işi bir sözleşme karşılığında almamız daha iyi olmaz mıydı?
  • Neden asıl işin yürütüldüğü genel merkezler inşa ediyoruz? Bu, egomuzun daha büyük ve daha önemli görünme isteğinden mi geliyor?
  • Genel merkezler, çalışanlarımızı iki saat boyunca şehre gelmeye zorlamak için yeterli bir bahane mi?
  • Eğer çalışanlarımız iş arkadaşlarının, benzer işlerde çalışan insanların ne kadar kazandıklarını ve bunun yanında şirketin de ne kadar kar ettiğini biliyorsa, neden kendi maaşlarını kendileri belirleyemiyor?
  • Liderlerin görevine devam edip etmemesi, belirli zaman aralıklarıyla altlarında çalışan insanlar tarafından belirlenseydi neler olurdu?
  • Maksimum bilgeliğe ulaşmak için nasıl bir iş kurmamız gerekir?

Bu soruları girişimcilerden ve liderlerden nadiren işitiriz. Ancak, 200 milyon dolarlık Brezilyalı şirket Semco Partners’in CEOsu Ricardo Semler, bu soruların hepsini muhteşem TEDx konuşmasında tek tek yanıtlıyor.

Semler, roket yakıtlarının itme gücü gibi çok karmaşık bir alana odaklanan ve binlerce çalışanı olduğu halde sadece bir insan kaynakları personeliyle, kuralları olmadan kendi kendini yöneten bu şirketin başarısının sırrını açıklıyor.

Semler’e göre, Şirketin 30 yıllık radikal işyeri demokrasisi deneyinin temel şablonu, çok basit bir soruya dayanıyor: Tıpkı yatılı bir okul gibi davranıp çalışanların ne zaman geleceğini, ne giyeceklerini ve bir toplantıya nasıl katılacaklarını belirleyen şirketlerin bu özelliklerini kaldırsak nasıl olurdu?

Peki, bu kuralların hepsini çöpe attığımızda geriye ne kalıyor?

Samler’in bu soruya cevabı, özgün ama çok başarılı bir ekonomik stratejiyi beraberinde getiriyor. Soruların uzun cevabı ise aşağıdaki TEDx konuşmasında saklı. Videoya mutlaka göz atmanızı öneririm. Eğer bu radikal yaklaşımın Semco’yu nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi istiyorsanız, Chuck Blakeman’in yazısını incelemelisiniz. (Ufak bilgi: Cirosu sadece %1 ya da 2). Bunun dışında Semler’in bir klasik olan “Strateji olmadan nasıl dijital çağa geçtik?”  adlı Harvard Business Review’da yayımlanan makalesini de okuyabilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.