Spiritüel Yarat & Üret

2016’da Söylenmiş En İlham Verici 5 Söz

Bisiklet Çocuk Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Hepimiz düşeriz, ancak çoğu zaman birkaç basit söz bizi tekrar ayağa kaldırmaya yeter.

2016’nın en ilham verici sözlerini yazmaya çalışmak zor iş. Listeye düşünmeden eklenebilecek binlerce harika söz var. İnsanın ilk eğilimi en popüler insanların sözlerini yazmak yönünde oluyor, sanki popüler insanların ağzından çıkması sözlere daha fazla anlam katıyor. Ancak yıl ilerledikçe karşıma bazıları daha az bilinen insanlara ait olan ve beni derinden etkileyen pek çok söz çıktı.

Belki o an içinde bulunduğum ruh halinden ya da o sözleri duyduğum bağlamdan ötürüydü. Örneğin Sheryl Sandberg’ün Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nde yaptığı güçlü mezuniyet konuşmasını duyduğumda, bir yakınımı kaybetmenin üzüntüsü içindeydim. Diğer durumlarda etkileyici olmalarının nedeni ise, herkesin yaşadığı evrensel duyguların özüne temas eden saf basitlikleri. Böyle sözleri sık sık bir yere not alır, daha sonra bana ilham vermeleri için bir araya getirerek güncelerini tutarım.

Tüm bu sözler bana bisiklet sürmeyi öğrenirken çocuklarıma söylediğim sözü anımsatıyor: “Tekrar ayağa kalktığınız sürece kaç kez düştüğünüzün bir önemi yok. Ayağa kalkmayı başarabilirseniz, söz veriyorum öğreneceksiniz.” Hayat böyledir. Bu sözler de, deyim yerindeyse, yedi kez düştüysem sekiz kez ayağa kalkmamı sağlayan sözler.

Bu sebeple, bu sözleri aynı işlevi göreceğini umarak paylaşıyorum. İşte 2016’da söylenmiş en ilham verici ve beni düştüğüm yerden kalkmaya motive eden 5 söz:

Hiçbir şeye sınır koyma. Ne kadar hayal kurarsan, o kadar fazlasını elde edersin. “ -Michael Phelps

Herkes hayal kurmanın ne kadar önemli olduğundan bahseder fakat 28 madalyasıyla en çok ödül alan olimpik yüzücü Michael Phelps’e nasıl karşı çıkabilirsiniz? Ancak hayal kurmakla ilgili şöyle bir sorun var: sadece hayal kurmak pişmanlığa yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Hepimiz meraklı ve yaratıcı olduğumuz gibi hayalperestiz de. Elbette bazılarımız soyut şeylere daha meyilli ama hiçbirimiz hayal kurma yeteneğinden yoksun değiliz. Önüne geçmek istediğimiz şey, hayal ve hedefin arasında duran şey.

En iyisi zor günlerdir çünkü şampiyonlar böyle zamanlarda ortaya çıkar.” -Kadınlar Jimnastik Altın Olimpiyat Madalyası Ödüllü Gabby Douglas

Hiçbirimiz yatmadan önce ya da sabah uyandığımızda “Tanrım, bana uğraşacak çok zor bir gün bahşet!” diye dua etmeyiz. Hayatımızda çoğunlukla uyum ve huzur ararız. Fakat bu durumların belirsizliği, genellikle, her ne kadar zor olsa da, kendimizi ve içinde bulunduğumuz durumu doğru bir şekilde görerek, bu durumdan kaçmak yerine onunla başa çıkmayı gerektirir. Gabby’nin sözü bana zor günler için minnettar olmamız, acısını, hatta çilesini çekmemiz ve acıdan kurtulmak için derinlere inerek bulduğumuz bilgiyi kullanmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Hiçbirimiz uyanık doğmayız. Bir şey sözlerimizi açar.” -Aktivist Deray McKesson

Hayattaki en büyük aydınlanmalardan biri hayatımızda dönüm noktası olan anlara, aniden uyanarak “dışarıda” olduğunu sandığımız her şeyin aslında “içimizde” olduğunu fark ettiğimiz anlara rastlamamız. Gerçek şu ki bunu nadiren kendi kendimize yapabiliriz, belki de hiç yapamayız. Başımızdan geçenler bizi harekete geçmeye teşvik eder, bize değişme ve gelişme olanağı tanır. Burada temel nokta, bu olayları kendimizi güvensizlik uykusunda kalmak yerine gerçekten uyanmamızı sağlayacak bir durumda görebilecek kadar içselleştirmek.

Sabit miktarda direnç ile doğmazsınız. Direnci tıpkı bir kas gibi geliştirir, ihtiyacınız olduğunda ondan yararlanırsınız. Bu süreçte de aslında kim olduğunuzu keşfedersiniz. Belki de kendinizin en iyi hali olabilirsiniz.” -Facebook CEO’su Sheryl Sandberg 2016’da Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’ndeki derste

Sheryl’in Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’ndeki mezuniyet konuşmasından daha güçlü olan pek az konuşma var. Dünya, genellikle en beklemediğimiz ve istemediğimiz anlarda, yolumuza son derece korkunç şeyler çıkarabilir. İlk tepkimiz her zaman başa çıkamayacağımızı düşünmek olur, çünkü sonuçta insanız. Ancak, mücadele ne kadar uzun olursa olsun, asla sahip olmadığımızı düşündüğümüz direnci buluruz bazen. Buradan çıkarılacak ders, kendinize karşı nazik olmak ve bir yandan kaybınızın üzüntüsünü yaşarken yavaşça ilerlemeye devam edebilmek. Santim santim veya milim milim gidebilirsiniz ama ileriye yönelik her adımınız, yaşadığınız olayın üstesinden gelebilmek için ihtiyacınız olan dayanıklılığın güvencesidir.

Başkalarının sizi kendi kurallar sistemine hapsetmesine izin vermeyin. Onlara izin verdiğiniz takdirde, ortaya vasat sonuçlar çıkacaktır. Kendi kurallarınızı koyun, sisteme darbe vurun ve dünyayı değiştirin.” -Twitter Ürün Stratejisi Yöneticisi Wayne Chang

Kuralları ihlal etmede ne kadar ileri gidilebileceği tartışılır ancak, bizim gibi dünya da değiştiği için hepimizin doğru kabul ettiği temel etik ve ahlaki kuralların dışında her kuralın bir zaman sonra işlevini yitirdiği bir gerçek. Kuralları esnetebilir, onlara dikkat edebilir ya da uyabilirsiniz. Tecrübelerime dayanarak tek söyleyebileceğim şey, liderlerin ve geleceğe yön vereceğine inandığımız insanlar, kuralları kalanların ortaya çıkan değişimi ve bu değişimin değerini anlamasına yetecek kadar esnetenlerden çıktığıdır. Elimizde bir dizi yeni kuralla o noktaya geldiğimizde ise, geriye dönüp bakarak, kendimize neden eski kuralları daha fazla sorgulamadığımızı sorarız ve bu döngü böyle devam eder.

İşte oldu! Kendinizi parçalanmış hissediyorsanız, umarım bu yazı kendinizi bir nebze de olsa toparlamanızı sağlamıştır. Çok mutluysanız da bu listeyi hazırda tutun. Zirve diye bir şey yoktur, yaşamınız sürekli düşe kalka gerçekleştirdiğiniz bir yolculuktur. Şimdiden sekiz kez ayağa kalktık bile…

Yazan: Thomas Koulopoulos, Kurucu, Delphi Group

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Bir hayal ve bir gerçek.Farkını sorarsanız gerçek sınırlı hayal sınırsız. Ama sınırı sorarsanız bence sonradan oluşturulmuş gerçeklerde sınırsızdır yeterki zorlayalım.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.