Doğa ve Sağlık Spiritüel

10 Spiritüel Hastalık Belirtisi (ve Tedavi Yöntemleri)

10 Spiritüel Hastalık Belirtisi (ve Tedavi Yöntemleri)
Credit: The Wisdom Daily

Pek çok hastalık aslında bizim ruh halimizle ilişkilidir. Spiritüel bir hastalık bizi fiziksel olarak etkilese de onu iyileştirmek için ruh sağlığımız üzerinde de çalışmalar yapmamız gerekebilir.

Spiritüel bir bakış açısından yaklaşılırsa hastalıkların, hayatımızdaki dengesizliklerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bunlar dünyayla ilgili sağlıksız düşüncelerimiz, kendimiz ya da başkalarından kaynaklanabilir. Ancak gerçekten iyileşmek için ilaçlarla belirtileri bastırmaya çalışmak yerine spiritüel hastalığın köklerine inmemiz gerekmektedir.

Elbette sağlığımıza direkt bir etkisi olan hastalıklar için bir uzmana başvurmamız gerekir. Ancak doğadaki pek çok rahatsızlık aslında spiritüeldir ve derin bir duygusal ve spiritüel çalışma gerektirir.

Aşağıda spiritüel bir hastalığa işaret eden 10 belirti yer almaktadır:

1. Korku ve endişe

Korku ve endişe, spiritüel rahatsızlıkların yaygın belirtilerindendir. Çevremizi saran dünya ile uyum içerisinde olsaydık ve evrene inansaydık korku ve endişe gibi duyguları hissetmezdik. Aksine, güvende ve huzurlu hissederdik.

Eğer siz de korku ve endişelerden şikayetçiyseniz inançlarınıza bir göz atmanız gerekebilir. Dünyanın tehlikeli bir yer ya da insanların güvenilmez olduğu gibi sağlıksız inançları kolayca benimseyebiliyoruz. Bunların hayatlarımız üzerinde negatif etkileri olabilmektedir. İnançlarımızı gözden geçirerek yeni ve daha sağlıklı olanlarını benimsemek, spiritüel sağlığımızı geri kazanmamıza yardımcı olabilir.

2. Alınma, öfke ve suçlayacak yer arama

Hayatımızdaki olaylar için başkalarını suçlarsak değişiklik yapma gücümüzü çöpe atmış oluruz. Sürekli alınganlık ya da öfke durumları ile karşı karşıyaysanız bu, spiritüel bir hastalığa işaret eder. Hayatımızın içinde bulunduğu durumlar için sorumluluk kabul etmeyi reddedersek kendimizle bütünleşemeyiz.

Elbette olumsuz şeyler yaşadığımızda suç her zaman bizde olmayabiliyor. Ancak her zaman nasıl tepki vereceğimizi biz seçiyoruz. Alınganlık, öfke ve suçlamayla karşılık vermek bizi spiritüel ve duygusal sağlığa ulaştırmaz.

 3. Suçluluk, utanç, pişmanlık

Diğerlerine zarar veren davranışlar nedeniyle suçluluk ve pişmanlık hissedebiliriz. Ancak bu hatalarımızı bağışlamalı ve diğerlerinden de uygun bir zamanda af dilemeliyiz. Hatalarımızı düzeltmek için elimizden geleni yaptıktan sonra da artık geçmişe takılıp kalmaktan vazgeçmeliyiz. Bizler mükemmel değiliz ve hiçbir hata yapmadan yaşayıp gitmeyi de kendimizden bekleyemeyiz.

Utanç ve suçluluk duygusu aynı zamanda yetişme tarzımızdan ve sosyal çevremizden de kaynaklanabilir. Vücudumuz, davranışlarımız ve inançlarımızdan utanmak bizi duygusal ve ruhsal anlamda yaralayabilir. Eğer diğerleri sizi kontrol etmek için bu utancınızı kullandıysa potansiyelinizi gerçekleştirebilmek için bunları geride bırakmanız gerekir.

Kendini olduğu gibi kabul etmek, spiritüel sağlığın önemli bir şartıdır.

4. Kolay sinirlenme ve sürekli negatiflik

Eğer sürekli negatif hissediyorsanız bu, kesinlikle bir spiritüel hastalığa işaret eder. Negatiflik genellikle kişisel güç eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Var olan koşullar altında eğlenceli ve manalı bir hayat sürdürmek bize imkansız görünür. Değişiklikler yapmak istesek de onlara bir türlü erişemeyiz.

Genellikle bu negatiflik durumu bazı sosyal baskılarla daha da kötü hale getirilir ki bunlar para kazanma dürtüsü, sürekli negatif haberlere maruz bırakılma ve diğerleri tarafından kabul edilmeme gibi akıl ötesi korkulardır.

Negatifliğin kaynaklarından kaçınmak, sağlığınızı geri kazanmada atacağınız ilk adım olabilir. Aynı zamanda sahip olduklarımız için minnet duyarak düşüncelerimizi daha pozitif bir yana kanalize edebiliriz.

5. Bağımlılık yapan davranışlar

Bağımlılık yapıcı tüm alışkanlıklar, bizim duygusal ve spiritüel durumumuzdan kaynaklanır. Bağımlılıklar hislerimizi gizlemek ve acıdan kaçınmak için kullanılır. Nihai olarak bu bağımlılıkların üstesinden gelmenin yolu, onların köklerine inerek saklamaya çalıştığımız sorunlarla yüzleşmektir.

6. İlgisizlik ve halsizlik

Spiritüel hastalıklar genel olarak hayata karşı ilgisizlik şeklinde kendini açığa vurur. Sürekli yorgunluk, enerji ve haz eksikliği bizi hiçbir şeyin anlamı olmadığını düşünmeye itebilir. Değişim yapmak için gereken enerji olmayınca bu hisleri aşmak oldukça zor olabilir. Ayrıca deneyip başarısız olduğumuzda bu sefer daha da umutsuz hissederiz.

Bu hastalığın çözümü ise küçük ama sürekli değişiklikler yapmak olabilir. Bunlar bize hayatımızın iplerini elimize aldığımızı hissettirecektir. Daha çok su tüketmek, yürüyüşe çıkmak ya da beş dakikalığına meditasyon yapmak gibi yeni bir alışkanlık bizi bu sonu gelmek bilmeyen düşüşten kurtarabilir.

7. Fiziksel Belirtiler

Spiritüel hastalıklar sıklıkla baş ağrısı, mide ağrısı, kas kasılması ve yorgunluk gibi fiziksel belirtiler şeklinde açığa çıkabilmektedir. Eğer bu belirtileri sürekli olarak yaşıyorsanız bir uzmana danışmanız gerekebilir. Fakat fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarınız konusunda daha da bilinçlenmek, bu durumu tahmin bile edilemeyecek derecede iyileştirebilir.

Düşünceleriniz, duygularınız ve bedeninizi dinleyin. Sonra da bunlara göre de hareket edin. Yorulunca dinlenin, acıkınca yemek yiyin, kendinize iyi bakın ve düşüncelerinizin bedeniniz üzerindeki fiziksel etkilerine dikkat edin.

8. Duygusal kopukluk

Spiritüel hastalıklar sağlıklı duygusal bağlar kurmayı zorlaştırabilir. Eğer kendimizi sevmez ve kabul etmezsek başkalarının bizi sevip kabul edebileceğine de inanmayız. Dünyayı karşımıza alıp sadece bir maskeyle yaşarken ve kimselere içimizi dökemezken bulabiliriz kendimizi.

Kendimizi kabullenmek her zaman kolay değildir. Ancak başarılarımıza ve iyi noktalara odaklanmak, gerçek benliğimizi kabullenmede bize yardımcı olabilir.

9. Melankoli ve haz almama

Depresyon, batı dünyasında artık bir salgın hastalık halini aldı. Bunun çeşitli sebepleri olsa da ruhsal boyutun ayrı bir yeri var. Ekonomik, politik ya da sosyal koşullar bizi anlamsız gördüğümüz bir hayat yaşamaya zorladığında kolaylıkla melankoliye kapılırız. Sadece her gün sizi keyiflendirecek birkaç şey yapmak bile spiritüel sağlığa giden yolda size destek olur.

10. Ruhunu yitirme

Pek çok kültürde hastalık, yitirilen bir ruhun habercisidir. Bu olay bir yakının kaybı, şiddete maruz kalma ya da savaş geçirme gibi travmatik deneyimlerden kaynaklanabilir. Aynı zamanda ruhunu yitirme, kişinin kendini olduğu gibi kabul etmeyerek kendinden utanmasından ve değersiz olduğunu düşünmesinden de kaynaklanabilir. Ailemiz ya da çevremiz tarafından kabul edilemez görülen yanlarımızı genelde saklamaya çalışırız. Bu da kişiliğimizin bölünmesi ile sonuçlanır.

Tekrar bir bütün olabilmek için kendimizi her yanımızla kucaklamalı ve koşulsuz şartsız sevmeliyiz. Bu, daha iyi biri olmaya çalışmadığımız anlamına gelmez. Fakat bu değişim, utanç ya da korku yerine sevgi dolu bir yerden gelmelidir.

Son olarak

Spiritüel rahatsızlıklar korkunç ve atlatması zor gelebilir. Aynı zamanda bize birer umut da vadederler. Bizi geriye çeken şeyi yenecek gücümüz var. Hayatlarımızda bir değişiklik yapabiliriz. Kendimizi anlamaya ve daha iyiye götürmeye karar vererek ruhumuzu iyileştirebilir, tekrar sağlıklı ve bütün bir insan olabiliriz.

Yazan: Kirsite Pursey
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: https://www.learning-mind.com/spiritual-illness-signs/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: Diller, okuma, kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.